KÁHIRA. Internetová služba v Egypte bola dnes prerušená a vláda rozmiestnila v Káhire elitné zásahové sily - niekoľko hodín pred plánovanou novou vlnou protivládnych protestov.
Vývoj v krajine naznačuje, že režim 82-ročného prezidenta Husního Mubaraka zostruje opatrenia proti nespokojným obyvateľom. Tí usporiadali najväčšie protesty za posledné roky, namierené proti takmer 30-ročnej vláde prezidenta. Demonštrácie majú pokračovať aj dnes a výzvy na účasť sa objavili na internete ešte pred tým, ako prestal fungovať.
Protiteroristické jednotky, zriedkavo viditeľné v uliciach metropoly, zaujali pozície na strategických miestach vrátane námestia Tahrír, kde sa tento týždeň konali tie najmohutnejšie demonštrácie.
Protesty pomohli organizovať internetové sociálne siete Facebook a Twitter. Vo štvrtok večer však prestali fungovať, spolu so službou zasielania krátkych textových správ mobilnými telefónmi a so službami BlackBerry Messenger. Potom zlyhal celý internet.
Protestné hnutie však dostalo významnú podporu - do Egypta sa vrátil laureát Nobelovej ceny za mier Muhammad Baradej a účasť na dnešných protestoch prisľúbilo najväčšie opozičné zoskupenie Moslimské bratstvo.
Bezpečnostné sily zatkli dnes po polnoci najmenej päť lídrov bratstva a päť bývalých členov parlamentu. Pri raziách po celej Káhire a na ďalších miestach Egypta zadržali tiež obrovské množstvo radových členov Moslimského bratstva.
Prezident USA Barack Obama vyzval vo štvrtok Mubaraka, aby zaviedol "nesmierne dôležité" politické reformy. Vystupňoval tak nátlak na kľúčového spojenca USA, ktorý čelí pouličným protestom žiadajúcim jeho odchod z čela štátu. Obama sa prvýkrát za tri dni egyptských nepokojov vyjadril k situácii. Dal si pozor a nijako nenaznačil, že Mubaraka opúšťa. Vyslovil však sympatie s demonštrantmi, ktorí desaťročia autoritárskej vlády "potláčali svoje frustrácie".
Skutočnou skúškou protestného hnutia bude to, či sa dokáže zjednotiť rozdrobená egyptská opozícia. Dnešné zhromaždenia majú patriť k najmohutnejším v novodobých dejinách krajiny a demonštranti budú opäť žiadať odstúpenie Mubaraka.
Protesty sa majú uskutočniť po dnešných modlitbách, ktorých sa v mešitách zúčastňujú milióny veriacich. To poskytne organizátorom možnosti prilákať na protesty obrovský počet ľudí.
Mubarak sa na verejnosti neobjavil od utorka 25. januára, keď sa protesty začali a desaťtisíce ľudí pochodovali ulicami Káhiry či iných miest. Pri prestrelke medzi niekoľkými stovkami beduínov a políciou na severe Sinajského polostrova zahynul 17-ročný chlapec.
Moslimské bratstvo sa snaží vystupovať ako sila presadzujúca demokratické zmeny v egyptskom autoritárskom systéme. Snaží sa zbaviť imidžu, že chce získať moc a zaviesť islamské právo. Zoskupenie niekoľko desaťročí využívalo politické násilie, ale vzdalo sa ho v 70. rokoch 20. storočia.