KÁHIRA, TEL AVIV. O úspechu či neúspechu egyptských protestov môže rozhodnúť piatok. Očakáva sa, že na zhromaždeniach proti režimu Husního Mubaraka príde doteraz najviac ľudí.
Zakázané Moslimské bratstvo, ktoré je najlepšie zorganizovanou egyptskou opozičnou skupinou, vo štvrtok vyzvalo svojich sympatizantov, aby sa po modlitbách v mešitách zúčastnili na protestoch.
Návrat Baradeja
Mal by na nich prehovoriť aj muž, ktorého mnohí v Egypte považujú za nádej do budúcnosti. Nositeľ Nobelovej ceny za mier Muhammad Baradej sa vo štvrtok večer vrátil do Egypta.
Ešte na letisku vo Viedni novinárom povedal, že je pripravený viesť Egypt v jeho pokojnom prechode k novému režimu.
Baradeja, ktorý bol šéfom Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu, v minulosti vyzývali, aby v tohtoročných prezidentských voľbách kandidoval za prezidenta. Baradej to nateraz odmieta. Stavia sa však na čelo protestov.
Po tom, čo ich podporilo Moslimské bratstvo, majú šancu zmeniť sa na masové hnutie. Súčasný prezident Mubarak sa od začiatku protestov neukázal na verejnosti. Členovia jeho vládnucej strany vyhlásili, že sú pripravení na dialóg, opozícii však nie sú ochotní vyhovieť v jej požiadavkách.
Sedem obetí
Naopak, polícia čoraz tvrdšie zasahuje proti zakázaným demonštráciám. Zomreli pri nich už siedmi ľudia, stovky sú zranené, takmer tisícka ľudí je za mrežami.
Egypťanov to však neodrádza od účasti na demonštráciách, ktoré požadujú odchod prezidenta Mubaraka, politické reformy aj zlepšenie sociálnej situácie. Informácie o demonštráciách sa šíria pomocou sociálnych sietí a mobilných telefónov.
Politická nestabilita sa odráža aj na reakciách trhov. Egyptská burza cenných papierov sa rúca, akcie padajú, investori sa sťahujú.
Mubarakov režim sa už nemôže chváliť ani dobrými číslami, ktoré mali dokumentovať úspechy jeho ekonomickej politiky. Tie občania vôbec nepociťovali a je to jeden z dôvodov, prečo volajú po zmene režimu v uliciach čoraz väčšieho počtu miest.
Búria sa aj v Jemene
Tisícky ľudí protestovali už aj v najchudobnejšej arabskej krajine.
SANÁ, TEL AVIV. Tuniskými a egyptskými protestmi sa inšpirujú aj obyvatelia Jemenu.
Od nedele protestujú na viacerých miestach proti režimu prezidenta Alí Abdalláha Saleha. Polícia už zadržala a vzápätí prepustila niekoľko prominentných ľudsko-právnych aktivistov. Demonštrácie však stále pokračujú, objavujú sa aj informácie o zastrelených protestujúcich.
Jemenskí novinári a analytici si myslia, že protesty nemajú šancu rozrásť sa na úroveň tuniskej revolty, lebo v Jemene prakticky neexistuje občianska spoločnosť.
Skorumpovaný režim prezidenta Saleha však cíti ohrozenie a snaží sa o mierne ústupky. Prezident si tiež poistil lojálnosť ozbrojených zložiek, keď im dekrétom náhle zvýšil päťnásobne mzdy. K pádu režimu v Tunise totiž prispelo aj to, že na stranu demonštrantov sa postavili aj ozbrojené sily.
Jemen je najchudobnejšou krajinou arabského sveta, kde sa boj proti terorizmu zneužíva aj na potláčanie opozície a obmedzovanie politických slobôd.
Krajina má veľké sociálne problémy, chýba jej voda, korupcia existuje takmer všade. Prezidenta Saleha držia pri moci klanové väzby, ktoré sú oveľa silnejšie ako politické spojenectvá, a preto sú šance, že by padol, malé.
Jana Shemesh