Na opustenom ostrove stroskotali v románe Julesa Verna Dva roky prázdnin aj dvaja francúzski školáci.
Francúzske deti vtedy zúfalo potrebovali voľno. Keď román v roku 1888 vyšiel, republika ich väznila v škole až do večera a povolila im len šesť týždňov prázdnin. To aby nasiakli jej hodnoty.
Odvtedy prázdninujú čoraz viac. A dnes vlastne najviac. Francúzske deti majú najkratší školský rok v Európe – 144 dní. (Na Slovensku je to 189.) Na mnohých základných školách sa učí len štyri dni v týždni.
Má to len jeden háčik, ktorý si tento týždeň všimla aj ministerská komisia. Školský deň je podľa nej „pridlhý a únavný“, „školský rok je nevyrovnaný“ a „mesiac jún neexistuje“.
Riešenie? Komisia sa už zhodla, že dochádzku treba rozložiť na viac dní. O skrátení prázdnin sa háda. Problém?
Každý vo Francúzsku vie, že by si to odniesol francúzsky turizmus. Ak sa má pravidelne striedať sedem týždňov školy a dva týždne prázdnin, museli by sa zoškrtať dovolenkové zóny. Francúzsko ich má tri a za ich zachovanie nebojujú len odbory lyžiarskych inštruktorov.
Turistický priemysel zamestnáva 800-tisíc ľudí. „Dotknúť sa školského kalendára znamená spustiť zmeny v celej ekonomike,“ povedal denníku La Croix expert na školstvo Georges Fotinos. Nuž, kam sa derie kríza.
Francúzske deti, ktoré dnes nezväzuje republika, ale turizmus, by si od Verneho zaslúžili nový román – Dva roky bez prázdnin.