PRAHA, BRATISLAVA. Doteraz patril bývalý disident Alexandr Vondra k tým českým politikom, ktorí proti korupcii bojujú. Či už na ministerstve obrany, ktoré teraz vedie, alebo vo svoje strane - ODS, ktorá má podobne zlú povesť, ako malo získavanie armádnych zákaziek vo Vondrovom rezorte v minulosti.
Odvčera rieši Vondra prvý vlastný škandál. Vládna sekcia pre české predsedníctvo v EÚ, ktorú Vondra ako vicepremiér vlády Mirka Topolánka v roku 2009 viedol, zaplatila za zákazku niekoľkonásobne vyššiu cenu, než bolo dohodnuté. Firmu navyše vybrala bez súťaže.
Platili to dvakrát Ministerstvo financií podalo trestné oznámenie, pretože má podozrenie, že štát prišiel minimálne o 150 miliónov korún (takmer 6,2 milióna eur). Vondra to odmieta a na pomoc mu prišiel premiér a šéf ODS Petr Nečas.
Takéto zákazky vraj nemal na starosti Vondra, ale vtedajší šéf úradu vlády Jan Novák. Ten sa bráni. „Veľmi dobre si pamätám, že práve v tomto prípade ma Vondra osobne požiadal, aby som zmluvu rýchlo vybavil,“ povedal včera Novák pre lidovky.cz.
Firma Promopro Predražená zákazka
prenájom a obsluha ozvučenia a osvetlenie od firmy Promopro na akcie predsedníctva mali stáť 85 miliónov korún, nakoniec to stálo 766 miliónov korún, 378 miliónov korún zaplatila Promopro firme NWDC, ktorá zákazku zaisťovala.
Ako napísalo aktuálne.cz ministerstvo prešetruje firmu Promopro, ktorá mala za prenájom a obsluhu audiovizuálnej techniky na akciách českého predsedníctva dostať 86 miliónov korún (viac ako 3,5 milióna eur).
Zákazku dostala firma bez súťaže, pretože vraj mala na trhu exkluzívne postavenie. Nakoniec jej úrad vlády zaplatil 766 miliónov korún (viac ako 31 a pol milióna eur).
Trestné oznámenie podal finančný a analytický úrad ministerstva financíi, ktorý sa zaoberá aj praním špinavých peňazí. Firma Promopro totiž za realizáciu zákazky zaplatila inej firme NWDC a sama si nechala takmer 150 miliónov korún.
České predsedníctvo bolo pre Prahu pohromou už v roku 2009, keď prvýkrát v histórii padla počas šéfovania vláda predsedníckej krajiny. Teraz môže mať české predsedníctvo vplyv na domácu politiku.
Kalousek a Vondra Proti sebe opäť stoja minister financií Miroslav Kalousek z koaličnej TOP 09 a minister obrany Alexandr Vondra z vládnej ODS. Len si vymenili úlohy.
Ak doteraz kritizoval Vondra Kalouska, že chráni bývalého štátneho tajomníka ministerstva obrany Martina Bartáka, ktorý stojí za mnohými spornými obchodmi na ministerstve obrany, teraz ide Kalousek nepriamo po Vondrovi.
Ich spor skomplikuje vzťahy v koalície. Po Bartákovi a exministrovi životného prostredia Pavlovi Drobilovi musí kabinet Petra Nečasa riešiť ďalší korupčný škandál.
A podozrivých obchodov sa v minulosti udialo oveľa viac. Podľa prieskumu Inštitútu ekonomických štúdií Fakulty sociálnych vied Univerzity Karlovej až 80 percent verejných zákaziek zadávaných ministerstvami v rokoch 2006 až 2010 bolo pridelených neverejne alebo bez súťaže.
Ide o sumu 276 miliárd korún. Rebríček viedlo ministerstvo financií, úrad vlády skončil desiaty z pätnástich rezortov.