PARÍŽ.
Gül v interview pre francúzske noviny Le Figaro tiež povedal, že francúzsky prezident Nicolas Sarkozy má skreslený obraz o Turecku, ktorý nezodpovedá realite.
Turecko začalo oficiálne rozhovory o vstupe do EÚ v roku 2005, ich postup sa však takmer zastavil pre spor s Cyprom a neochotu niektorých členských krajín prijať veľkú, relatívne chudobnú moslimskú krajinu do únie.
"Je jasné, že pre nás postavili prekážky, no svet sa nekončí v Európskej únii," povedal Gül. "Strategickú voľbu, ktorú sme urobili v jej prospech (EÚ), nám nebráni rozvíjať vzťahy, ktoré sme si vytvorili po celom svete," dodal.
Únia je rozdelená v tom, či má dať Turecku úplné členstvo. Proti jeho vstupu do EÚ sa najdôraznejšie stavalo Francúzsko, ktoré spolu s Nemeckom navrhlo pre Turecko "privilegované partnerstvo", čo Ankara odmietla.
Sarkozy, ktorý koncom februára navštívi Turecko, v predvolebnej kampani v roku 2007 prisľúbil neústupný odpor voči prijatiu tejto krajiny do únie s odvolaním sa na kultúrne rozdiely a obavy o politickú súdržnosť EÚ.
"Myslím si, že (Sarkozy) má predstavu o Turecku, ktorá nezodpovedá skutočnosti," povedal Gül. "Je dobré, že príde, bude tak môcť vidieť vývoj, akým Turecko prešlo."
Zdroj: Reuters