Barack Obama plánuje krajinu pozdvihnúť inováciami a vzdelaním, republikáni chcú šetriť.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Spojené štáty už nie sú tým svetovým lídrom ako kedysi. V Južnej Kórei majú väčšie pokrytie internetom. V Číne zase premávajú rýchlejšie vlaky či fungujú novšie letiská.
Americký prezident Barack Obama to priznal vo svojej výročnej správe o stave únie, ktorú v utorok vyše hodinu prednášal pred Kongresom. Vyzýval krajinu, aby sa to zmenilo. Aby Američania znovu získali prvenstvo v inováciách a technológiách.
Ako vesmírne preteky
Obama to nazval „sputnikovským momentom našej generácie“. Prvú umelú družicu vyslal do vesmíru v roku 1957 Sovietsky zväz. Američania vtedy prekvapene zistili, že v kozmických pretekoch sú pozadu.
Reagovali však obrovským projektom Apollo, na konci ktorého kráčal prvý človek – Američan – po Mesiaci. Podobne by podľa Obamu mali na „zmenený svet“ odpovedať Američania aj teraz.
Riešenie vidí vo vládnych investíciách: do vzdelania, infraštruktúry a inovácií do biomedicíny, informačných technológií a čistej energie. „Musíme z Ameriky spraviť najlepšie miesto na Zemi pre biznis,“ povedal. Práve moderná ekonomika má priniesť Američanom toľko vytúžené pracovné miesta.
Americký prezident predniesol svoju víziu prvýkrát pred novým Kongresom, Snemovňa reprezentantov už po novembrových voľbách patrí republikánom. Ak teda chce Obama čokoľvek presadiť, potrebuje podporu druhej strany - a naopak.
Analytici preto čakali, že prejav bude viac o hľadaní kompromisov.Republikáni Obamovo volanie po ďalších vládnych investíciách neprijali. Naopak - chcú škrtať výdavky štátu, aby dlh krajiny, ktorý celkovo činí 14 biliónov dolárov, dostali pod kontrolu.
„Dlh o chvíľu zatieni celú našu ekonomiku a narastie do katastrofických rozmerov. Touto cestou, keď moje tri malé deti budú vychovávať svoje vlastné deti, vláda bude dvakrát taká veľká a rovnako aj dane, ktoré budeme musieť platiť,“ povedal podľa rádia NPR šéf rozpočtového výboru v Snemovni republikán Paul Ryan.
Gates vládu nepotreboval
Obama síce sľúbil čiastočné zmrazenie výdavkov, pre republikánov to nestačí. Ďalšie investície do vzdelania a inovácií však prezident obetovať nechce. Argumentuje históriou – štát bol na začiatku technológií ako internet či GPS, povedal v utorok.
Odporcovia však majú iný názor. „Bratia Wrightovci, Henry Ford, Steve Job, Bill Gates – a zoznam by mohol pokračovať – nečakali alebo nezáviseli od pomoci vlády,“ reagoval pre CNN Erick Erickson, editor konzervatívneho portálu Redstate.com.
Obamova utorková vízia tak politické strany veľmi nespojila. Podľa analytikov to naznačuje, že prezident prejavom už skôr začal kampaň k znovuzvoleniu.
Ruská družica naštartovala Ameriku
Na prvé umelé telesovo vesmíre – sovietsky Sputnik – odpovedali Spojené štáty cestouna Mesiac.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Sovietsky zväz v októbri 1957 šokoval celý svet, no najviac asi Američanov. Komunistický štát, o ktorom si mnohí mysleli, že je technologicky zaostalý, do vesmíru vyslal prvú umelú družicu. Predbehol tak Spojené štáty.
„Prehrali sme bitku väčšiu a dôležitejšiu ako Pearl Harbor,“ spomína na vtedajšie slová Edwarda Tellera, otca vodíkovej bomby, portál Slate.com.Po prebudení z ilúzií o nadradenosti sa však Američania naplno vrhli do vesmírnych pretekov, aby získali späť líderstvo vo výskume kozmu.
Prvého človeka do vesmíru poslať ešte nestihli, no americký prezident John Fitzgerald Kennedy vytýčil náročnejší cieľ: do konca 60. rokov poslať na Mesiac človeka a vrátiť ho späť na Zem.Na vesmírny program vtedy dávala federálna vláda 4 percentá z rozpočtu (na porovnanie v súčasnosti dostáva NASA pol percenta).
Počas najpracovitejších rokov stále robilo na programe Apollo 35tisíc ľudí a nepriamo až desaťkrát toľko.V tomto súboji Američania porazili Sovietov. V roku 1969 na Mesiaci ako prví pristáli americkí astronauti. Iné štáty sa tam doteraz nedostali.
Tomáš Vasilko