Na urýchlené a nezávislé vyšetrovanie obvinení zo správy Dicka Martyho o obchodovaní s ľudskými orgánmi v Kosove v Štrasburgu vyzval srbský prezident Boris Tadič.
PRIŠTINA, BELEHRAD. Rezolúcia o prijatí správy švajčiarskeho senátora Dicka Martyho o obchodovaní s orgánmi v Kosove na pôde Parlamentného zhromaždenia Rady Európy poškodzuje Prištinu, uviedli predstavitelia kosovskej vlády.
Za schválenie správy a sprievodnej rezolúcie hlasovalo 169 poslancov, proti bolo osem a štrnásti sa zdržali hlasovania. Poslanci odsúhlasili aj jeden z 19 dodatkov navrhnutých albánskou delegáciou, ktorý sa týkal len úpravy názvu rezolúcie.
Schválenie správy otvára cestu k rozsiahlemu vyšetrovaniu obvinení, medzi ktorými sú aj tvrdenia, že "drenická skupina" kosovského premiéra Hashima Thaciho bola zapletená do širokého spektra zločinov - vrážd, únosov, pašovania drog, obchodu s bielym mäsom, pašovania zbraní a nelegálneho obchodu s ľudskými orgánmi.
Opozičné strany kosovských Albáncov zároveň vyzvali na odsúdenie Srbska za zločiny vykonané v Kosove.
Dokument prijatý PZ RE bude mať negatívny dopad na Kosovo, potvrdil aj úradujúci kosovský prezident Jakup Krasniqi.
Zároveň sa pokúšal význam rezolúcie zľahčiť, keď uviedol, že zaň hlasovali väčšinou poslanci z krajín, ktoré doposiaľ neuznali jednostranne vyhlásenú nezávislosť Kosova.
Tadič vyzval na na urýchlené vyšetrovanie
Na urýchlené a nezávislé vyšetrovanie obvinení zo správy spravodajcu Rady Európy Dicka Martyho o obchodovaní s ľudskými orgánmi v Kosove v Štrasburgu vyzval srbský prezident Boris Tadič.
Tadič poslancom Parlamentného zhromaždenia Rady Európy zdôraznil, že organizovaný zločin ohrozuje politiku, ekonomiku i spoločnosť a je potrebné proti nemu vytvoriť "strategický zväzok", citoval srbský spravodajský server RTS.
"Stanovisko Srbska k otázke Kosova je jasné a zostáva nemenné," povedal srbský prezident a poukázal na to, že budúci dialóg medzi Belehradom a Prištinou by mal byť založený na dôvere a kompromisnom riešení pre obe strany. "V tomto dialógu nesmú byť ani víťazi, ani porazení," upozornil.
Na rokovacom poriadku PZ RE bola dnes okrem iného i správa Jeana Charlesa Gardetta o ochrane svedkov v procesoch týkajúcich sa vojnových zločinov.
V Gardettovej správe sa uvádza, že ľudia, ktorí sa odhodlajú svedčiť v Kosove, sú terčom hrozieb a útokov. Ako príklad uviedol zavraždenie dvoch svedkov v procese proti Ramushovi Haradinajovi, expremiérovi a bývalému veliteľovi Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK).