Opoziční demonštranti stále protestujú proti zloženiu novej vlády národnej jednoty, v ktorej sú aj členovia starého režimu vrátane dočasného premiéra.
TUNIS. Tunisko požiadalo Interpol o vydanie medzinárodného zatykača na zvrhnutého prezidenta Zína al-Ábidína bin Alího, jeho manželku a ďalších členov jeho rodiny. Povedal to tuniský minister spravodlivosti Lažar Karuí Šábí.
Tunisko chce bin Alího a jeho klan súdiť za majetkovú trestnú činnosť a prevod cudzej meny do zahraničia, uviedol Šábí na tlačovej konferencii v Tunise.
Minister ďalej menoval sedem členov bin Alího rodiny, ktorí sa nachádzajú vo väzení, dodal však že prezidentova neter a zať utiekli do zahraničia. Spresnil, že na zozname odovzdanom Interpolu figuruje aj meno bin Alího švagra.
Chcú súdiť bin Alího ochranku
Tuniské úrady chcú zároveň súdiť šesť členov ochranky bin Alího, ktorých podozrievajú z vyvolania násilností po prevrate, za "konšpiráciu proti štátnej bezpečnosti a štvanie ľudí, aby na seba útočili zbraňami".
Šábí ďalej informoval, že približne 11 000 väzňov utieklo z tuniských väzníc v chaose, ktorý nasledoval po zvrhnutí bin Alího. Počet, ktorý uviedol, je omnoho vyšší, ako sa pôvodne predpokladalo.
Minister dodal, že 2460 väzňov bolo prepustených po úteku prezidenta 14. januára. Nie je jasné, koľkí z nich boli vo väzení pre obvinenia z politických zločinov.
Demonštranti sa dnes medzitým opäť dostali do zrážok s políciou v blízkosti vládnych budov v starej časti metropoly Tunis. Svedkovia agentúru Reuters informovali o stovkách demonštrantov, zväčša tínedžerov a mladých mužov, ktorí hádzali kamene.
Demonštrácie pretrvávajú
Tuniská poriadková polícia použila v hlavnom meste Tunis proti demonštrantom slzotvorný plyn. Protivládne protesty trvajú už niekoľko dní v štvrti, kde sídlia hlavné vládne budovy. V stredu sa podľa spravodajcu agentúry AFP niektorí aktivisti pokúsili prekonať policajné bariéry.
Hliadky na to reagovali silou. Stovky demonštrantov strávili aj napriek výnimočnému stavu a nočnému zákazu vychádzania v stanoch už tretiu noc pred sídlom dočasného premiéra Muhammada al-Ghannúšího.
V utorok sa v Tunise prvýkrát konali aj demonštrácie na podporu prechodnej vláde.
Opoziční demonštranti stále protestujú proti zloženiu novej vlády národnej jednoty, v ktorej sú aj členovia starého režimu vrátane dočasného premiéra.
Vláda už urobila viacero ústupkov vrátane schválenia rozsiahlej amnestie pre politických väzňov a legalizácie všetkých politických strán.
Demonštranti napriek tomu požadujú úplný odchod predstaviteľov režimu prezidenta Zajna al-Ábidína bin Alího z politického života a zrušenie bývalej vládnej strany Demokratické ústavné zhromaždenie (RCD).
Vládu národnej jednoty v Tunisku vyhlásili 17. januára po tom, čo prezident Zajn al-Ábidín bin Alí ušiel do Saudskej Arábie. Po odchode už piatich ministrov z vlády sa konajú každodenné protesty vyzývajúce na odchod predstaviteľov vlády spájaných s bývalým režimom.