SME

Moskovčania po atentáte: Život ide ďalej

Najväčšie letisko Domodedovo fungovalo normálne už pár hodín po útoku. Reportáž z Moskvy od redaktorky MF Dnes Adély Dražanovej.

Pre obete útoku na letisku v Moskve včera nosili kvety a zapaľovali sviečky.Pre obete útoku na letisku v Moskve včera nosili kvety a zapaľovali sviečky. (Zdroj: SITA/AP)

Najväčšie letisko Domodedovo fungovalo normálne už pár hodín po útoku. Na letisku vraj o hrozbe vedeli týždeň pred atentátom.

MOSKVA. Káťa sa lenivo opiera o stenu. Vyzerá, že zaspí postojačky. Okolo nej prúdia zástupy ľudí s batožinami, mávajú pasmi a letenkami, niektorí utekajú, aby neprepásli spojenie. Normálny ruch na moskovskom Domodedove, najväčšom letisku v krajine.

Káťa má cestujúcich lákať do kaviarne, v ktorej pracuje. Ale nevyzerá, že sa pretrhne. „Som totálne unavená,“ vraví. „Keď to vybuchlo, bola som tu.“

Všetko funguje

Hovorí o pondelňajšom popoludní. O 16.32 otriasla medzinárodnou príletovou halou Domodedova mohutná explózia.

Samovražedný útok, ktorý bezpečnostné zložky rýchlo pripísali povstalcom zo severného Kaukazu, sa odohral v samom srdci ruskej dopravnej infraštruktúry. Na „výstavnom“, modernom letisku.

Zomrelo pri ňom 35 ľudí a skoro 180 bolo zranených. „Samotnú explóziu som na počudovanie nepočula. Ale keď som sa dozvedela, čo sa stalo, klepala som sa až do noci,“ vysvetľuje.

Útoky búrajú mýtus o Putinovi, myslí si Peter Schutz

Bála sa včera ráno prísť do práce? „Na jednej strane je to hrôza, bojím sa ako všetci okolo i moji kolegovia. Ale na druhej strane, čo máme robiť? Pracujeme tu,“ hovorí. „Život ide ďalej.“

Presne. Život ide ďalej. Domodedovo funguje prekvapujúco normálne. Už niekoľko hodín po výbuchu to tak bolo. Hovorkyňa letiska Jelena Golovanovová trpezlivo krúžila vonku, v tuhom mraze, len v tenkých silonkách a krátkej sukni a so smutným úsmevom vysvetľovala novinárom: „Áno, všetko funguje, lietadlá štartujú i pristávajú... “

Napokon, je to tak vždy. Akoby Moskovčania boli na tie hrôzy zvyknutí. Keď sa vlani na jar odpálili atentátničky v dvoch staniciach metra priamo v centre mesta, boli v šoku, ale na druhý deň nasadli do vagónov a s apatickým výrazom sa vydali do práce.

Keď sa v roku 2004 teroristi postarali o otrasnú drámu v divadle na Dubrovke, kde držali ako rukojemníkov stovky ľudí, moskovské divadlá sa na dva, tri dni vyprázdnili, ale potom sa všetko vrátilo do normálneho stavu.

Kvety a hlásenie

A Domodedovo? Včera horor, ktorý sa odohral len o dvadsaťštyri hodín skôr, pripomínalo len niekoľko vecí. Množstvo policajtov, množstvo reportérov a hlásenie: „Vážení cestujúci, letisko Domodedovo pracuje v normálnom režime,“ so zvláštnym dôrazom na slovo „normálny“.

A ešte kvety, sviečky a stopercentné kontroly pri vstupe do budovy letiska. Každý musel prejsť rámom a batožinu nechať prejsť röntgenom.

Hoci aj včera sa niektorým podarilo prejsť bez kontroly. „Bežal som na vlak Aeroexpress, ktorý ide z Domodedova do centra Moskvy. Nejako som sa zamotal a musel sa vrátiť do haly, kúpiť si lístok. Obišiel som rám a ani jeden z policajtov, ktorí stáli okolo, si ma nevšimol,“ povedal nám asi štyridsaťročný pasažier Dmitrij.

Najviac sa včera hovorilo o tom, či letisko skutočne vedelo o hrozbe týždeň predtým, než sa to stalo. S informáciami prišiel v pondelok večer spravodajský web LifeNews.ru. Web sa odvolal na nemenovaného pracovníka letiskovej bezpečnostnej služby.

Letisko však neurobilo nič. Podľa LifeNews.ru za posledných pár mesiacov znížila domodedovská ochranka stavy o polovicu ľudí. Hoci je Domodedovo súkromné letisko, je zároveň ešte stále federálnym objektom. To znamená, že vina padá i na hlavu polície a tajnej služby FSB.

Politici už včera hľadali vinníkov. Prezident Dmitrij Medvedev žiadal hlavu šéfa letiska a ľudí z tajnej služby (FSB). Medzitým poslali do ulíc Moskvy 20­-tisíc policajtov. Predzvesť toho, že Rusi pôjdu tvrdo po atentátnikoch.

Politici sľubujú totálne kontroly a tvrdú odplatu

Prezident Medvedev ostro kritizoval anarchiu na letisku Domodedovo.

MOSKVA, PRAHA. Ruskí politici včera hľadali vinníkov a sľubovali tvrdú odplatu atentátnikom.

„Budeme musieť zaviesť oveľa prísnejší kontrolný systém, totálne prehliadky. Cestujúcich to pravdepodobne bude zdržovať, ale je to jediná cesta,“ vyhlásil ruský prezident Dmitrij Medvedev.

„Z dostupných informácií vyplýva, že (tamojšie bezpečnostné zložky) boli v štádiu anarchie. Ľudia mohli prichádzať odkiaľkoľvek,“ povedal.

Medvedev pokarhal vedenie letiska Domodedovo, kde už v roku 2004 vyhodili dve teroristky do vzduchu lietadlá aj s 90 cestujúcimi.

Tvrdá odplata

Letisko sa tentoraz ohradilo. „Všetky pravidlá bezpečnosti v letectve naše služby dodržiavali,“ povedala tlačová hovorkyňa Domodedova Jelena Galanová.

OBETE ATENTÁTU
  • zomrelo 35 ľudí, najmenej sedem cudzincov, dvaja Briti, jeden Nemec, dvaja Kazachovia, jedna osoba z Tadžikistanu, jedna z Uzbekistanu a Rakúšan,
  • doteraz identifikovali 25 z 35 obetí,
  • zabíjal jeden muž.

Poukázala na to, že za halu, kde došlo k útoku, zodpovedá ministerstvo vnútra, prípadne tajná služba (FSB).

Ešte razantnejšie než Medvedev na teror reagoval jeho predchodca, terajší premiér Vladimir Putin.

Povedal, že otrasný čin si zaslúži „odplatu“ a nariadil ministrovi zdravotníctva poskytnúť pomoc všetkým raneným, i keby to vraj malo znamenať, že bude obchádzať nemocnice jednu za druhou.

Zabíjal muž

Aspoň jedna vec bola včera už jasná: výbuch mal na svedomí jediný atentátnik, a to muž vo veku tridsať až štyridsať rokov, robustnej postavy a „európskeho vzhľadu“.

Ruským agentúram to včera povedal nemenovaný vyšetrovateľ. Odmietol tak špekulácie médií, že útočili dvaja páchatelia, muž a žena.

Adéla Dražanová MF Dnes, Petra Procházková

Autor: Z Moskvy od redaktorky MF Dnes Adély Dražanovej

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  2. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  2. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  5. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  6. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  7. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  8. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 750
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 470
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 442
  4. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 716
  5. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 3 670
  6. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 483
  7. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 3 384
  8. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 015
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná snímka.

Schengen je nevyhnutný pre konkurencieschopnosť Únie.


TASR
Taliansky premiér Mario Draghi.

Draghi vypracuje správu o konkurencieschopnosti.


TASR
Ilustračná snímka.

Plán sa nepáči susednému Turecku.


SITA
Na archívnej snímke z 12. októbra 2023 predsedajúca sudkyňa Medzinárodného súdneho dvora (ICJ) Joan Donoghueová (uprostred) otvára zasadnutie v súdnej sieni ICJ v holandskom Haagu.

Azerbajdžan dôrazne odmietol tieto obvinenia.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu