Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BEJRÚT, TEL AVIV. Situácia v dvoch blízkovýchodných krajinách, ktoré Washington považuje za spojencov, sa komplikuje.
V Libanone aj v Egypte vyšli do ulíc tisícky ľudí a v oboch hrozí zmena mocenských pomerov, ktorá by sťažila už aj tak zlú pozíciu Američanov v regióne.
Pneumatikami proti Hizballáhu
Libanonskí sunniti včera pálili pneumatiky a demonštrovali proti tomu, že muž blízky šiitskému teroristickému hnutiu Hizballáh sa možno stane novým premiérom. Hizballáhu sa podarilo v parlamente získať podporu pre Nidžába Mikatího a už v utorok ho prezident vymenoval do funkcie.
Pre Libanon to bude znamenať medzinárodnú izoláciu a primknutie krajiny k sýrskemu a iránskemu režimu. Libanonskí sunniti sa toho obávajú a preto protestujú v uliciach.
Hizballáh vyvolal vládnu krízu, keď prednedávnom opustil kabinet. Politická kríza však čoskoro môže prerásť do občianskych nepokojov a zrážok medzi náboženskými skupinami v Libanone. Američania, ktorí Libanon kryjú politicky aj finančne, vyhlasujú, že s premiérom z Hizballáhu budú mať problém.
Facebookové protesty
Situácia sa vyostruje aj v Egypte, kde na utorok zvolali cez Facebook protestné zhromaždenie podobné tým, čo v Tunisku viedli k pádu režimu.
Podľa bezpečnostných zložiek protestovalo v Káhire asi 15-tisíc ľudí, ďalšie tisíce na iných miestach v krajine. Podľa medzinárodných agentúr išlo o najväčší protest v Egypte za niekoľko rokov.
Egypťania sú nespokojní so sociálnou situáciou aj s politickou korupciou a rodinkárstvom prezidenta Husního Mubaraka. Mubarak je spojencom Američanov, hoci aj tí opatrne kritizujú jeho politické lapsusy.