V Tunisku platí výnimočný stav. Počas neho platí zákaz vychádzania v nočných hodinách ako aj zákaz verejného zhromažďovania sa.
TUNIS. Médiami označovaná aj ako tuniská "jazmínová revolúcia" pokračovala v nedeľu ďalšími demonštráciami v hlavnom meste Tunis.
Do metropoly pricestovali z chudobnejšieho centrálneho regiónu pri meste Sídí bú Zíd prevažne mladí aktivisti. Demonštranti stále protestujú proti zloženiu novej vlády národnej jednoty, ktorá zahŕňa aj členov starého režimu vrátane dočasného premiéra.
Vláda už urobila viacero ústupkov vrátane schválenia rozsiahlej amnestie pre politických väzňov a legalizácie všetkých politických strán.
Žiadajú odchod predstaviteľov starého režimu
Demonštranti napriek tomu požadujú úplný odchod predstaviteľov režimu utečeného prezidenta Zajna al-Ábidína bin Alího z politického života a zrušenie bývalej vládnej strany Demokratické ústavné zhromaždenie (RCD).
Tuniská polícia v nedeľu oznámila, že dvoch vysokopostavených kľúčových spojencov prezidenta Zajna al-Ábidína bin Alího drží v domácom väzení a po treťom vyhlásila pátranie. Informovala o tom tuniská tlačová agentúra TAP.
Polícia podľa nej pre "vlastizradu" zatkla majiteľa súkromnej televíznej stanice a jeho syna, ktorí mali podporovať násilnosti a usilovať sa o návrat prezidenta.
"Majiteľ Hannibal TV, ktorý je príbuzným manželky bývalého prezidenta, používal televíziu k tomu, aby zmaril revolúciu, šíril zmätok, vyvolával násilnosti a vysielal klamlivé informácie," uvádza sa vo vyhlásení TAP. Oboch by mali úrady postaviť pred súd.
Rozložili stany
V Tunisku platí výnimočný stav. Počas neho platí zákaz vychádzania v nočných hodinách ako aj zákaz verejného zhromažďovania sa.
Demonštranti si však aj napriek tomu v nedeľu pred premiérovou kanceláriou rozložili svoje stany a utáborili sa na mieste, kde cez deň protestovala asi tisícka aktivistov. Protesty v Tunise a v iných tuniských mestách prebiehali cez víkend pokojne, k zásahom polície nedošlo.
K zvrhnutiu tuniského prezidenta Zajna al-Ábidína bin Alího viedli rozsiahle sociálne protesty, pri ktorých zahynulo najmenej 78 ľudí. Exprezident sa momentálne nachádza v Saudskej Arábii.
Európska únia už súhlasila so zmrazením účtov bin Alího rodinných príslušníkov a spolupracovníkov. K tomuto kroku pristúpilo aj Švajčiarsko. V Tunisku už zadržali 33 bin Alího príbuzných, ktorí čelia obvineniam zo sprenevery.