Vít Bárta, považovaný za hlavnú postavu koaličnej strany Veci verejné, mnohých o svojej pravde nepresvedčil.
PRAHA, Český minister dopravy Vít Bárta odmietol obvinenie denníka Mladá fronta dnes (MFD), podľa ktorého bezpečnostná agentúra ABL, ktorú vlastnil až do vlaňajšieho leta, sledovala v rokoch 2006-2007 regionálnych politikov z Prahy 11.
"ABL neprijímala politické objednávky a nediskreditovala politikov," vyhlásil Bárta. Sériu dokumentov zverejnených denníkom v minulých dňoch Bárta označil za falzifikáty. Vlani v lete veľkú ziskovú firmu s ročným obratom až 30 miliónov eur prevzal od Bártu jeho brat.
Podľa ministra súkromný detektív Pavel Pertlíček, ktorý figuruje v materiáloch z údajného sledovania, spolupracoval s ABL iba externe, mal však prístup k elektronickej pošte firmy.
Vít Bárta, považovaný za hlavnú postavu koaličnej strany Veci verejné, však mnohých o svojej pravde nepresvedčil. Šéfredaktor MFD Robert Čásenský vyhlásil, že o pravosti dokladov nepochybuje. Denník disponuje stovkami fotografií, desiatkami videí a rôznymi materiálmi v písomnej a elektronickej podobe.
Vysvetlenie Bártu neprijal ani člen vedenia ODS a podpredseda Senátu Přemysl Sobotka. Vlani, keď MFD s obvinením prišla, ale chýbali jej dôkazy, dal Bárta premiérovi a predsedovi ODS čestné slovo, že k sledovaniu politikov agentúrou ABL nedochádzalo. V ODS v ostatných dňoch silneli hlasy, ktoré volali po vysvetlení nových dôkazov.
S postojom Víta Bártu nesúhlasí ani líder opozičnej ČSSD Bohuslav Sobotka.
"Pokiaľ mala tlačová konferencia bývalého majiteľa ABL Víta Bártu vyvrátiť informácie o sledovaní politikov touto bezpečnostnou agentúrou, tak sa stal pravý opak," vyhlásil šéf ČSSD s tým, že ministrovi sa už nedá veriť a mal by na svoj ministerský post rezignovať.
Denník MFD prišiel v polovici januára s údajnými dôkazmi o tom, že detektívna divízia bezpečnostnej agentúry ABL dlhodobo a systematicky sledovala bývalú starostku Prahy 11 Martu Šorfovú, jej rodinu a ďalších kritikov nového vedenia radnice.
Šorfová je dnes šéfkou sekretariátu hlavnej kancelárie ODS. Denník sledovanie ilustroval fotografiami i správami ABL o sledovaní.
Podľa MFD si sledovanie Šorfovej mohol objednať vtedajší nový starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský a detektívne služby možno platila dokonca radnica jedenásteho pražského obvodu.
Šorfová na jeseň 2006 zvíťazila v komunálnych voľbách, ale časť ODS ju odmietala a postarala sa o to, aby sa starostkou nestala. Exstarostka skončila ako radová členka zastupiteľstva mestskej časti a nešetrila kritikou nového vedenia. Cieľom jej sledovania bolo údajne získanie kompromitujúcich informácií.
Kto presne a koľko za sledovanie Šorfovej agentúre ABL zaplatil, nebolo zverejnené. Agentúra ABL však v tom čase mala s radnicou Prahy 11 podpísaný kontrakt na kontrolu hospodárenia 29 príspevkových organizácií mestskej časti, prevádzkovala pre Prahu 11 informačné centrum a vytvárala pre radnicu Antikorupčný program. Za tieto zákazky ABL oficiálne inkasovala milióny korún.