Na margo kritiky rozšírenia požiadavky vyváženého spravodajstva a otázky povinnosti registrácie médií štátny tajomník povedal, že ide tiež o záležitosti technického charakteru.
BUDAPEŠŤ. List Európskej komisie, ktorý poslali v piatok maďarským orgánom s výhradami voči novému maďarskému mediálnemu zákonu, obsahuje technické výhrady a nie výhrady týkajúce sa slobody slova či médií.
Povedal to v Budapešti pre maďarskú tlačovú agentúru MTI štátny tajomník zodpovedný za vládnu komunikáciu Zoltán Kovács.
Maďarský politik zdôraznil, že list podpísaný komisárkou zodpovednou za médiá Neelie Kroesovou nie je ultimátom, ide len o písomnú podobu už známych postojov k mediálnemu zákonu. Dodal, že žiadne novinky v ňom nie sú.
Kovács potvrdil, že jedna výhrada má charakter harmonizácie práva, čo súvisí s aplikovaním princípov smernice o audiovizuálnych a mediálnych službách, pričom súvisí s územnou platnosťou maďarského mediálneho zákona. Podľa jeho slov však maďarský zákon v tejto oblasti takmer doslovne aplikoval príslušné európske opatrenia.
Na margo kritiky rozšírenia požiadavky vyváženého spravodajstva v maďarskom mediálnom zákone a otázky povinnosti registrácie médií štátny tajomník povedal, že ide tiež o záležitosti technického charakteru.
Nespochybňujú slobodu slova
Podľa neho ani jedna z týchto výhrad nespochybňuje základné práva uplatnenie slobody médií a slobody slova čo bolo terčom mnohých útokov voči zákonu.
Teraz je na rade maďarská vláda, aby precízne a ucelene odpovedala na všetky otázky komisárky, dodal Kovács.
Kroesovej hovorca Jonathan Todd v piatok povedal, že podľa zistení komisie maďarský mediálny zákon má účinnosť aj pre spoločnosti so sídlom v iných členských krajinách, teda aj nad rámec určený smernicou únie.
Výhrady sformulované v liste komisárky sa ďalej týkajú rozšírenia požiadavky vyváženého spravodajstva pre širší okruh médií, pričom v určitých prípadoch poskytuje príliš široký priestor pre jej interpretáciu a treťou diskutabilnou problematikou je otázka registrácie médií.
List komisárky sa však podľa hovorcu nezaoberá otázkou nezávislosti mediálneho orgánu, v smernici únie totiž takáto klauzula nefiguruje.
Komisia očakáva do dvoch týždňov odpoveď od maďarskej strany a ak komisia nebude spokojná s obsahom odpovede, môže začať voči Maďarsku oficiálne konanie, povedal Todd.