K demonštrantom sa pridali aj desiatky členov polície, ktorí sa postavili na stranu protestujúcich a žiadajú zvýšenie platov.
TUNIS. Tisíce ľudí demonštrovali v sobotu v Tunisku za "vládu národnej záchrany", ktorej vytvorenie navrhli hlavné odborové zväzy. K demonštrantom v Tunise sa pridali aj desiatky členov polície, ktorí sa postavili na stranu protestujúcich a žiadajú zvýšenie platov.
Demonštranti stále protestujú proti zloženiu novej vlády národnej jednoty, ktorá zahŕňa aj členov starého režimu vrátane dočasného premiéra Muhammada al-Ghannúšího.
Vláda už urobila viacero ústupkov vrátane schválenia rozsiahlej amnestie pre politických väzňov a legalizácie všetkých politických strán.
Demonštranti napriek tomu požadujú úplný odchod predstaviteľov starého režimu z politického života a zrušenie bývalej vládnej strany Demokratické ústavné zhromaždenie (RCD).
Protesty v tuniských mestách prebiehajú pokojne, k zásahom polície nedošlo ani napriek tomu, že zhromažďovanie viac než troch osôb je v rámci výnimočného stavu stále zakázané.
V krajine si uctievajú trojdňový štátny smútok na pamiatku 78 ľudí, ktorí zahynuli počas protivládnych demonštrácií.
Protesty viedli k zvrhnutiu prezidenta Zajna al-Ábidína bin Alího, ktorý je momentálne v Saudskej Arábii. Vo funkcii ho do nových volieb nahradil bývalý predseda parlamentu Fuád Mebazaa.
Vláda sľúbila, že slobodné parlamentné a prezidentské voľby sa budú konať do šiestich mesiacov.
V rámci normalizácie situácie v krajine tuniské úrady nariadili otvorenie škôl a univerzít, ktoré boli zatvorené od 10. januára.