Irán už pred začiatkom rozhovorov vyhlásil, že v Istanbule nebude hovoriť na tému zmrazenia alebo pozastavenia jeho aktivít na obohacovanie uránu.
ISTANBUL. Dva dni trvajúce rokovania v tureckom Istanbule, počas ktorých sa šesť svetových veľmocí snažilo presvedčiť Irán, aby zastavil svoj kontroverzný jadrový program, sa dnes skončili bez dosiahnutia dohody.
Zúčastnené strany sa nedokázali zhodnúť na predmete budúcich rokovaní. Uviedla to šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Catherine Ashtonová, ktorá viedla delegáciu zástupcov šestice veľmocí - USA, Británie, Francúzska, Ruska, Číny a Nemecka.
Požadovali zrušenie sankcií
Podľa Ashtonovej nebol stanovený termín žiadnych nových rozhovorov.
Rokovania stroskotali na požiadavke Iránu, aby bolo podmienkou konania ďalších rozhovorov zrušenie sankcií Bezpečnostnej rady OSN uvalených na islamskú republiku kvôli jej neochote zastaviť obohacovanie uránu.
Teherán tiež žiadal, aby veľmoci uznali jeho právo na obohacovanie uránu.
Ashtonová označila takéto podmienky za neprijateľné a konštatovala, že veľmoci sú stanoviskom Teheránu "sklamané".
Zdôraznila, že dvere pre ďalšiu schôdzku sú stále otvorené, na ťahu je však teraz iránska strana.
Abolfazl Zohrevand, poradca hlavného iránskeho jadrového vyjednávača Saída Džalílího, uviedol, že v budúcnosti sa budú konať ďalšie rokovania, ich termín však ešte nebol stanovený.
Rokovania s USA odmietli
Zohrevand ešte pred skončením schôdzky uviedol, že Irán odmietol žiadosť o bilaterálne rokovania so Spojenými štátmi, ktorú mu adresovala Ashtonová.
"Nie je potrebné viesť takéto rozhovory, ak to nie je o stretnutí týkajúcom sa jadrových záležitostí v Istanbule," povedal Zohrevand pre v arabčine vysielajúcu iránsku televíziu al-Alam.
Od pádu Američanmi podporovaného iránskeho šacha v roku 1979 prebiehali akékoľvek americko-iránske kontakty zvyčajne len neoficiálne a iránska strana ich len zriedka potvrdila.
Teherán tvrdí, že jeho nukleárny program je určený na civilné účely. Obavy medzinárodného spoločenstva však narastajú, pretože v rámci tohto programu je možné vyprodukovať aj štiepny materiál pre jadrové hlavice.
Irán odmieta spoluprácu, pokiaľ ide o úsilie Západu zistiť, či nevykonáva experimenty v oblasti výroby atómových zbraní.
Obe strany sa na minulomesačných rokovaniach výrazne rozchádzali v postojoch. Irán tvrdí, že sa aj napriek sankciám OSN nikdy nevzdá obohacovania uránu.
Zdroj: Reuters, Associated Press, DPA