MOSKVA. Ruský prezident Dmitrij Medvedev v piatok prijal pozvanie na návštevu Afganistanu po tom, ako sa stretol s jeho afganským náprotivkom Hámidom Karzajom, uvádza sa v spoločnom vyhlásení prezidentov. Karzajove rozhovory v Moskve sú prvou oficiálnou návštevou afganského prezidenta od vojny so Sovietskym zväzom.
"Medvedev vďačne prijal pozvanie Hámida Karzaja na návštevu Afganistanu," informovali ruské tlačové agentúry s odvolaním sa na vyhlásenie. Prezidenti okrem toho podpísali dohodu o hospodárskej spolupráci, pričom prisľúbili, že rozšíria vzájomné obchodné vzťahy medzi krajinami, ktoré sa sčasti obnovili po desaťročie trvajúcej vojne. Tá sa skončila v roku 1989 ústupom Moskvy.
Máme k sebe bližšie, tvrdí Karzaj
Medvedev uviedol, že podporuje medzinárodné úsilie zamerané na obnovenie mieru a stability v Afganistane. Ako dodal, je ešte predčasné hovoriť o "strategických chybách", ktoré mali spraviť Spojené štáty.
"Samozrejme, veľmi pozorne sledujeme afganský vývoj a to, čo robia Američania. A dnes som prezidentovi povedal, že si prajeme, aby sa táto misia skončila úspechom," povedal Medvedev počas spoločnej tlačovej konferencie s afganským lídrom. Ruský prezident dodal, že "ak hovoríme o nejakých strategických chybách alebo podstatných nedostatkoch, potom si myslím, že čas pre takúto analýzu pre nás ešte nenastal".
Karzaj na to nazval Rusko "viac než blízkym susedom". "My sme si bližší, pretože máme spoločné kultúrne a historické hodnoty a väzby. Urobíme všetko, čo bude možné, aby sme naše vzťahy rozvinuli," dodal.
Medvedev prisľúbil Karzajovi pomoc pri výcviku špeciálnych síl
Zintenzívnenie pomoci pri výcviku príslušníkov ozbrojených síl Afganistanu prisľúbil dnes v Moskve ruský prezident Dmitrij Medvedev najvyššiemu predstaviteľovi tejto stredoázijskej republiky Hámidovi Karzajovi.
Podľa slov hostiteľa sa navýšia kvóty pre prípravu príslušníkov špeciálnych síl na ruskom území, kde prechádzajú výcvikom predovšetkým policajti z protidrogových útvarov a piloti vrtuľníkov.
Počas návštevy afganského prezidenta v metropole Ruska došlo aj k podpísaniu viacerých dvojstranných dokumentov vrátane rozsiahlej dohody o obchodnej spolupráci. Rusko sa okrem iného mieni podieľať aj na výstavbe vodných elektrární v Afganistane.
Obe krajiny chcú zintenzívniť spoluprácu v boji proti obchodovaniu s drogami, pretože asi 90 percent heroínu na ruskom čiernom trhu pochádza podľa odhadov práve z Afganistanu.