WASHINGTON. Biely dom dnes uvítal slová čínskeho prezidenta Chu Ťin-tchaa o ľudských právach a vyzval Peking, aby ďalej pracoval na zlepšení situácie. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.
Chu v stredu na spoločnej tlačovej konferencii s americkým prezidentom Barackom Obamom povedal, že v otázke ľudských práv v Číne "stále treba mnoho urobiť".
Hovorca Bieleho domu Robert Gibbs v reakcii na to uviedol, že USA "tieto slová oceňujú", ale budú sledovať kroky čínskej vlády, aby sa uistili, že korešpondujú s tým, čo sa povedalo.
Gibbs sa tiež vyjadril k otázkam Kórejského polostrova. Povedal, že súhlas Južnej Kórey s ponukou KĽDR na vojenské rozhovory na vysokej úrovni bol "významným krokom vpred".
Podľa slov Obamovho hovorcu bol tento vývoj čiastočne výsledkom stredajšieho stretnutia medzi americkým prezidentom a jeho čínskym partnerom. Na rokovaní v Bielom dome sa hovorilo aj o KĽDR.
Čínsky prezident sa stretol s predstaviteľmi amerického Kongresu
Čínsky prezident Chu Ťin-tchao sa dnes stretol v sídle amerického Kongresu vo Washingtone s predstaviteľmi Snemovne reprezentantov aj Senátu.
Americkí politici vyjadrili obavy z nedodržiavania ľudských práv v Číne a z ekonomickej politiky Pekingu. Potom sa Chu, ktorý v utorok pricestoval do Spojených štátov na štvordňovú oficiálnu návštevu, stretol vo Washingtone s podnikateľmi. Jeho ďalšou zastávkou je Chicago.
Predseda Snemovne reprezentantov John Boehner vo vyhlásení uviedol, že zákonodarcovia prejavili "silné, pokračujúce obavy kvôli správam o porušovaní ľudských práv v Číne, vrátane popierania náboženskej slobody a vynucovania umelých prerušení tehotenstva", čo je výsledkom politiky jedného dieťaťa.
Boehner na stretnutí s čínskou hlavou štátu hovoril aj o potrebe silnejšej ochrany duševného vlastníctva a nevyhnutnosti obmedziť agresívne správanie Severnej Kórey.
Americký prezident Barack Obama hostil čínskeho prezidenta v stredu na veľkolepej večeri v Bielom dome. Pri tejto príležitosti vyzdvihol historické vzťahy z druhej svetovej vojny a prínos čínskych prisťahovalcov pre USA ako príklady toho, čo obe krajiny spája.
K hosťom slávnostného večera, najvyššej diplomatickej pocty pre vrcholného zahraničného predstaviteľa a prvej pre čínskeho lídra za 13 rokov, patrili exprezidenti Jimmy Carter a Bill Clinton, a tiež bývalý minister zahraničných vecí Henry Kissinger.