Brusel/Paríž 29. mája (TASR) - Šéf Európskej komisie (EK) Romano Prodi sa dnes zapojil do diskusie o budúcnosti Európy výzvou na posilnenie právomocí výkonného orgánu Európskej únie, ktorému predsedá. Komisia by mala podľa neho byť viac zapojená do zahraničnej politiky a mala by byť akousi "ekonomickou vládou" zodpovednou za hospodársku a menovú politiku únie.
Prodi, ktorý vystúpil na pôde parížskeho Inštitútu pre politické štúdie, sa vyslovil tiež za posilnenie Európskeho parlamentu a Európskeho súdneho dvora a navrhol, aby vznikla priama "európska daň", ktorá by pri financovaní spoločenstva nahradila terajšie národné príspevky členských štátov.
"Iba komisia s mandátom Rady ministrov EÚ môže fungovať ako náprotivok Európskej centrálnej banky (ECB). Spôsob, akým je hospodárska a menová únia riadená, nie je ani efektívny, ani súdržný. ECB je nezávislá, ale nemá stabilného partnera, ktorý by reprezentoval jednotný pohľad únie a členských štátov na hospodársku politiku," vyhlásil Prodi, podľa ktorého by práve EK mala plniť túto úlohu.
Hoci Prodi ocenil prácu vysokého predstaviteľa EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javiera Solanu, "oveľa efektívnejšie by bolo, keby bol tiež členom Európskej komisie". Dnes pracuje vysoký predstaviteľ pri Rade ministrov.
Šéf komisie sa tiež vyslovil za vytvorenie "európskej dane", ktorá by zbavila úniu neustálych sporov medzi členskými štátmi o tom, koľko má kto prispievať do spoločného rozpočtu. Podobne sa nedávno vyjadril belgický premiér Guy Verhofstadt.
Existujúca štruktúra EÚ založená najmä na medzivládnom modeli je podľa Prodiho v mnohých smeroch zastaraná. Hoci národné vlády ostávajú nenahraditeľné berúc do úvahy európsku históriu a rôznorodé kultúry, často je efektívnejšie rozhodovať radšej na centralizovanej európskej úrovni ako na miestnej či národnej úrovni.
Prodi vystúpil v Paríži iba deň po tom, ako tam svoju víziu budúcej Európy predniesol francúzsky premiér Lionel Jospin. Podľa predstaviteľov EK však ide len o zhodu okolností - pozvanie dostal Prodi dávno pred tým, ako bolo známy termín Jospinovho vystúpenia.
Jospin v pondelok odmietol federatívne usporiadanie EÚ s posilnením inštitúcií, nemecký kancelár Gerhard Schröder nedávno zasa federáciu navrhol. Prodi sa svojím prejavom postavil niekde doprostred. Ani jeden z týchto prístupov - medzivládny alebo federatívny - nemožno podľa neho odmietnuť a treba hľadať niečo medzi tým. Podstatný je tzv. komunitárny prístup.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed