Parlament vyzval na zavedenie sankcií, ktoré by znemožnili čelným predstaviteľom bieloruského režimu vstup na územie únie.
ŠTRASBURG. Európska únia musí zakázať predstaviteľom bieloruského režimu vstup na svoje územie a zmraziť ich finančné zdroje.
Opatrenie sa má dotknúť aj sudcov a príslušníkov bezpečnostného aparátu, ktorí sa podieľali na násilnom potlačení povolebných demonštrácií v decembri 2010, uvádza sa v uznesení, ktoré prijali poslanci Európskeho parlamentu.
Zmiernenie sankcií voči krajine by podľa nich malo byť podmienené prepustením opozičných lídrov.
Uznesenie Európskeho parlamentu ostro odsudzuje brutálny zásah policajných zložiek a útvarov KGB voči demonštrantom v deň volieb z 19. decembra 2010.
Zároveň vyzýva na "nezávislé a nestranné medzinárodné vyšetrenie týchto udalostí pod dohľadom Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE)". Poslanci tiež žiadajú zopakovanie volieb tak, aby spĺňali medzinárodné štandardy OBSE a boli založené na princípoch slobody, spravodlivosti a transparentnosti.
Zákaz vstupu, zmrazenie financií
Parlament vyzval na zavedenie sankcií, ktoré by znemožnili čelným predstaviteľom bieloruského režimu vstup na územie únie. Súčasťou opatrení by malo byť aj zmrazenie ich finančných zdrojov.
Sankcie by sa týkali všetkých predstaviteľov hlavných bieloruských orgánov, štátnych úradníkov, ale aj členov justičných a bezpečnostných zložiek, ktoré sa podieľali na represiách z 19. decembra 2010.
Do úvahy by mohli prichádzať aj ďalšie sankcie ekonomického charakteru. Išlo by napríklad o zmrazenie finančnej pomoci Medzinárodného menového fondu, Európskej investičnej banky, či Európskej banky pre obnovu a rozvoj.
Navrhované opatrenia sú v súlade so spoločným vyhlásením, ktoré v januári vydal predseda parlamentu Jerzy Buzek spolu s predstaviteľmi viacerých parlamentných výborov a delegácií. Sankcie by mali zostať v platnosti minimálne do doby, kým bieloruské orgány neprepustia všetkých politických väzňov.
Občanom sa má vstup uľahčiť
Parlament tiež vyzval úniu, aby zjednodušila proces vydávania víz bieloruským občanom s cieľom uľahčiť im vstup na svoje územie.
Poslanci žiadajú zvýšiť finančnú podporu pre nezávislé médiá ako TV Belsat, Európske rádio pre Bielorusko, či Rádio Racja, ako aj pre mimovládne organizácie presadzujúce demokraciu, ktoré sú v opozícii voči súčasnému režimu.
Občianske združenia, ktorých existencia bola v Bielorusku zakázaná, by mali získať právo zaregistrovať sa na území únie. Zároveň by tak mohli využívať programy únie.
Lukašenko varuje pred sankciami
Bieloruský prezident Alexander Lukašenko vo štvrtok varoval Európsku úniu pre tvrdými odvetnými opatreniami v prípade uvalenie nových sankcií na jeho krajinu.
Podľa jeho slov, ak dôjde k zavedeniu ekonomickým sankcií alebo iných opatrení voči Minsku, "musíme pripraviť odvetné opatrenia, a to tie úplne najtvrdšie".
Kontroverzný líder postsoviestskej republiky počas rokovania vlády zároveň obvinil Poľsko a Nemecko zo snáh o prevrat. Ako povedal, "všetci museli vidieť, ako zúrivo obe krajiny útočia na Bielorusko".
Všetky plány a peniaze prišli z Nemecka a Poľska alebo ich prostredníctvom s cieľom "zvrhnúť ústavný poriadok v Bielorusku", dodal Lukašenko.