Predstaviteľka OBSE povedala, že mimoriadnym problémom je, že mediálny orgán je zložený výhradne z členov podporovaných vládou.
BUDAPEŠŤ. Postoje Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a Maďarska k maďarskému mediálnemu zákonu zostali takmer v každom bode odlišné.
Pozitívom je iba skutočnosť, že sa o tomto kontroverznom zákone vôbec začal dialóg, uviedla v rozhovore pre maďarský denník Népszabadság predstaviteľka OBSE pre slobodu médií Dunja Mijatovičová.
Podľa denníka boli Mijatovičovej utorkové rokovania v Budapešti neúspešné; vláda totiž naďalej trvá na tom, že normy regulujúce médiá v Maďarsku sú európske, a to aj napriek kritike jednej z najväčších medzivládnych organizácií sveta.
"Nespochybňujeme právo vlády na reguláciu médií, vytýkame však prílišnú reguláciu a naznačíme, ak niektorá členská krajina OBSE ide zlou cestou," povedala Mijatovičová, podľa ktorej na to, aby zmenila svoj názor na maďarský mediálny zákon, potrebuje vidieť argumenty podporujúce tvrdenie, že sa mýli. "Takéto argumenty stále nevidím," zdôraznila.
Predstaviteľka OBSE v utorok povedala, že mimoriadnym problémom v súvislosti s maďarským mediálnym zákonom je, že mediálny orgán je zložený výhradne z členov podporovaných vládou, čo môže podkopať pluralizmus médií.
"Ďalším problémom je, že nový mediálny zákon nepodporuje nezávislosť verejnoprávnych médií a obavy vzbudzuje aj deväťročný mandát mediálnej rady," konštatovala po rokovaní so štátnym tajomníkom Zoltánom Kovácsom, zodpovedným za vládnu komunikáciu.
Podľa Kovácsa dialóg s predstaviteľkou OBSE bol konštruktívny a časť nedorozumení sa podarilo vyjasniť.