TUNIS. Tuniská vláda sa rozhodla uznať všetky zakázané politické strany a udeliť amnestiu všetkým politickým väzňom, uviedla dnes tlačová agentúra Reuters.
Po rokovaní vlády oznámil minister pre vyššie vzdelávanie Ahmad Ibrahím, že vláda sa dohodla na celkovej amnestii pre všetkých, ktorí boli uväznení za svoje politické presvedčenie.
Na otázku, či zrušia zákaz politických skupín, odpovedal ďalší z tuniských ministrov, že sa vláda rozhodla uznať všetky politické hnutia.
Ministri sa vyjadrili po prvom zasadaní novej vlády národnej jednoty. Dočasná vláda sa oficiálne ujala funkcie v utorok; v ten istý deň z nej na protest proti "starým tváram" v nej odstúpili štyria členovia.
Zatkli 33 členov rodiny prezidenta
Tridsaťtri členov rodiny zosadeného tuniského prezidenta Zína Ábidína bin Alího zatkli pre podozrenie z toho, že spáchali "zločiny proti Tunisku". Informovala o tom v stredu večer štátna televízia.
Televízia ukázala zábery zlata a šperkov, ktoré podľa nej našli u príbuzných bin Alího. Po vyšetrovaní by mali zadržaných postaviť pred súd, uviedla televízia s odvolaním sa na "oficiálny zdroj" a s ospravedlnením, že neposkytla viac detailov o zatknutých.
Bin Alí utiekol do Saudskej Arábie minulý týždeň po rozsiahlych protestoch proti chudobe, korupcii a politickému útlaku v severoafrickej krajine, kde spolu so svojou rodinou dlho dominoval. Tuniské médiá, tešiace sa z bezprecedentnej slobody po rokoch štátnej kontroly, priniesli mnoho správ o to, ako členovia "Rodiny" utekali z krajiny s veľkými sumami peňazí a zlata.
Bývalý opozičný líder Nadžíb Šábbí, dnes minister v dočasnej vláde národnej jednoty, medzitým tlačovú agentúru Reuters informoval, že zosadený prezident v telefonáte s premiérom Muhammadom Ghannúčím uviedol, že uvažuje o návrate z exilu. Ghannúčí to však rezolútne odmietol ako "vylúčené" a "nemožné".
Politici začali meniť kabáty
Iránsky prezident sa teší na novú islamskú republiku..
TUNIS, BRATISLAVA. Ešte pred týždňom boli odhodlaní potlačiť protesty a verne slúžiť prezidentovi. Teraz je všetko inak, najvyšší tuniskí predstavitelia hovoria o hrubej čiare za minulosťou.
Dočasný prezident Fuad Mebazza, ktorý sa na čelo štátu dostal ako šéf parlamentu, dokonca pochválil „slobodnú a dôstojnú revolúciu“.
Mebazza tiež odišiel zo strany zvrhnutého prezidenta Ziného bin Alího. Rovnako tak urobilo aj osem členov vlády vrátane premiéra Muhammada Ghanúčího. Vyhoveli tak demonštrantom, ktorým sa na novom kabinete nepáčilo, že sa skladá z exprezidentových ľudí.
Nie je však jasné, či tento skôr symbolický krok protesty v uliciach ukončí.
Dôležitejšie bude, ako vláda zvládne vývoj po „jasmínovej revolúcii“ a najmä najbližšie voľby. Američania ponúkli pomoc pri budovaní demokracie, iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád sa zas teší na vznik novej „islamskej republiky“.
Matúš Krčmárik