Oznámila to dnes v českej metropole Spoločnosť Franza Kafku.
Podľa sedemčlennej medzinárodnej poroty má laureát nielen vzťah k Prahe, ale je v istom slova zmysle pokračovateľom kafkovských tradícií.
Rodák z Newarku v americkom štáte New Jersey, ktorý v roku 1959 získal za svoju prvotinu Goodbye, Columbus prestížnu National Book Award považovanú za jedno z najvyšších amerických literárnych ocenení, sa definitívne preslávil koncom 60. rokov. Odvtedy sa meno medzičasom 68-ročného spisovateľa pomerne často spomína medzi kandidátmi na Nobelovu cenu za literatúru.
Philip Roth, ktorého rodičia židovského pôvodu pochádzajú z východnej Európy, sa vo väčšine diel venuje súčasnej Amerike. Literát, ktorý bol nezriedka kritizovaný za vulgárny a obscénny štýl, žije od roku 1973 na farme v štáte Connecticut. V roku 1990 sa po 15 rokoch spolunažívania oženil so známou britskou herečkou Claire Bloomovou.
Ocenenie, ktoré nesie meno svetoznámeho autora diel ako Zámok alebo Proces, pražského rodáka Franza Kafku (1883-1924), nijako nesúvisí s rakúskou Cenou Franza Kafku dotovanou sumou 100.000 ATS. Tú udeľuje s dvojročnou periodicitou od roku 1979 tamojšia spoločnosť nesúca literátovo meno so sídlom v Klosterneuburgu.
3 le ed