Haag 13. júna (TASR) - Krátko predtým, ako NATO v marci 1999 spustilo nálety na Juhosláviu, vtedajší juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič naznačil, že Srbi chcú vyriešiť kosovský problém zabíjaním tamojších Albáncov.
Počas výpovede pred Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY) to dnes vyhlásil penzionovaný nemecký generál Klaus Naumann.
Naumann dodal, že Miloševiča trikrát varoval pred vojenským zásahom NATO, ak Belehrad nezastaví používanie sily proti kosovským Albáncom. Prezident na jeho slová počas belehradského stretnutia v októbri 1998 reagoval slovami: "Urobíme to, čo sme urobili v Drenici v rokoch 1945-46." Na generálovu otázku, čo sa vtedy stalo, Miloševič povedal: "Zhromaždili sme (Albáncov) a postrieľali sme ich."
"Nemohli sme veriť našim ušiam. Boli sme ohromení," spomínal Naumann na stretnutie pri poháriku slivovice. Naumann ktorý v čase kosovskej krízy pôsobil ako šéf vojenského výboru NATO.
Po druhej svetovej vojne juhoslovanskí partizáni komunistického lídra Josipa Broza Tita potlačili niekoľko pokusov o povstanie kosovských Albáncov, osobitne v oblasti Drenica, v centrálnej časti provincie, ktorá bola počas vojny takmer celá pričlenená k Albánsku, kontrolovanom Talianskom.
Miloševič Naumannove tvrdenia označil za "absurdné" výmysly. Dodal, že Albánci zabití po druhej svetovej vojne boli nacistickí kolaboranti. "Ako sa mohlo stať, že toto ohromujúce vyjadrenie NATO nepoužilo", aby ospravedlnilo bombardovanie Juhoslávie. "Pretože ste si ho vymysleli práve teraz, o tri roky neskôr," dodal Miloševič.
Obžalovaný Naumanna obvinil, že jeho konanie vychádzalo z dlhodobej nenávisti Nemecka proti Juhoslávii, ktorá sa datuje z čias prvej svetovej vojny. Generál na obvinenie reagoval tvrdením, že Miloševič "pletie veci". Slovná potýčka zjavne nahnevala sudcu Richarda Maya, ktorý Miloševičovi vypol mikrofón a vyzval obvineného, aby súd nezneužíval na politické vyhlásenia. May Miloševičovi pohrozil aj tým, že mu môže odobrať právo na krížový výsluch svedka, ktorý je plánovaný na piatok.
Naumann počas výpovede potvrdil, že Slobodan Miloševič účinne kontroloval vojenské operácie v Kosove. V tejto súvislosti spomenul stretnutie s vtedajším šéfom generálneho štábu juhoslovanskej armády, generálom Momčilom Perišičom, ktorý mu povedal, že ak chce dosiahnuť konkrétne výsledky, má sa obrátiť na Miloševiča.
Naumannovo svedectvo je doteraz najpriamejšou výpoveďou pred ICTY, ktorá potvrdzuje vznesené obvinenia, že Miloševič sa podieľal na plánovaní vopred pripravenej kampane zameranej na zlikvidovanie alebo vyhnanie albánskeho obyvateľstva z Kosova.
Podľa Naumanna však na porušení prímeria dohodnutého v októbri 1998 nesú zodpovednosť aj povstalci z Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK). Ako dodal, Miloševič sa najprv veľmi snažil prímerie dodržiavať a z Kosova stiahol 6000 vojakov. "Mierová dohoda sa však rozpadla za niekoľko týždňov. Mnohé incidenty vyvolala UCK. Tiež spúšťali provokácie, pri ktorých sa dopúšťali násilností," povedal Naumann.