Londýn 13. júna (TASR) - Prieskumné lietadlá NATO pôsobiace na Balkáne vysielajú svoje signály prostredníctvom nezabezpečenej satelitnej linky, čo znamená, že ktokoľvek so satelitným prijímačom sa môže naladiť a sledovať ich operácie v priamom prenose.
Túto skutočnosť ešte v novembri minulého roka odhalil satelitný nadšenec John Locker, dôchodca zo severozápadného Anglicka, ktorý píše články pre časopisy o satelitnej komunikácii. Po tom, čo strávil mesiace bezvýsledným posielaním varovných e-mailov a faxov vojenským predstaviteľom USA a iných krajín NATO, rozhodol sa svoj objav zverejniť prostredníctvom britských médií.
Vojenskí predstavitelia NATO a USA pre televíznu stanicu BBC, ktorá dnes obrázky zverejnila, uviedli, že zábery nie sú tajné a neobsahujú žiadne hodnotné informácie pre potenciálneho nepriateľa.
Jeden z dôstojníkov redaktorovi BBC dokonca povedal, že zábery neobsahujú ani informácie o typoch a pozícii prieskumných strojov. Toto tvrdenie však zábery jasne vyvracajú: Symboly na okrajoch záberu poskytujú informácie o pozícii lietadla, jeho výške a smere - bez týchto údajov by zábery nemali žiadnu hodnotu pre spravodajských analytikov NATO.
Pravidelným sledovaním vysielania sa možno dozvedieť veľa o technických možnostiach výzvedných lietadiel, akými sú pilotovaný P-3 Orion alebo bezposádkový stroj Hunter. To, z akého lietadla zábery pochádzajú, možno zistiť na dolnom okraji obrazovky, kde sú identifikované znakmi "P-3" alebo "Hunt".
"Na nič som sa nenapichol. Obrázky boli voľne prístupné a ktokoľvek ich mohol sledovať," povedal Locker pre BBC s tým, že spravodajské vysielanie nebolo chránené ani tak, ako programy platených komerčných televízií. "V skutočnosti bolo jednoduchšie sledovať tieto zábery ako platené filmy alebo dokonca sobotňajšie športové vysielanie," dodal Locker. Napríklad tí, ktorí sa naladili tento týždeň, mohli sledovať bezpečnostný poplach okolo hlavného štábu kosovského kontingentu americkej armády na základni Camp Bondsteel. Minulý týždeň špionážne lietadlo zo vzduchu krylo hliadku na macedónsko-kosovskej hranici pri Skopje.
"Myslel som si, že USA urobili obrovskú chybu. Moja prvá myšlienka bola, že omylom vysielajú obrázky špionážneho lietadla nesprávnym satelitom a tajné informácie šíria po celej Európe," povedal Locker v rozhovore pre denník Guardian.
Na zábery Locker po prvý raz narazil 11. novembra 2001, krátko po tom, čo USA spustili protiteroristickú operáciu v Afganistane. Odsunutie balkánskych operácii bolo podľa analytikov citovaných BBC otázkou priorít, keďže vojenské ťaženie v Afganistane pohltilo dostupné kapacity bezpečných satelitných kanálov.
Prístupnosť špionážnych záberov však môže podľa analytikov ohroziť množstvo balkánskych operácií NATO - od pátrania po Radovanovi Karadžičovi, bývalom bosnianskosrbskom lídrovi obvinenom z vojnových zločinov, po chránenie macedónskeho územia pred prienikom albánskych rebelov.
V máji bosnianska mierová jednotka SFOR uskutočnila razie v dvoch bosnianskosrbských vojenských zariadeniach s odôvodnením, že sledujú komunikáciu NATO.
Richard Perle, predseda Rady pre obrannú politiku amerického ministerstva obrany pre BBC povedal, že už sa plánuje tieto dáta zakódovať.