Demonštranti nesúhlasia s tým, že v novej vláde sú okrem opozície a predstaviteľov občianskej spoločnosti aj ôsmi ministri z bývalého kabinetu.
TUNIS. Stovky ľudí sa zišli v stredu v centre Tunisu a žiadali demisiu vlády a zrušenie Demokratického ústavného zhromaždenia (RCD), bývalej vládnej totalitnej strany v Tunisku.
Demonštrantom sa nepáči, že členmi novej vlády, ktorá vznikla v čase významných politických zmien v krajine, sú aj predstavitelia režimu zvrhnutého prezidenta.
"Bin Alí odišiel do Saudskej Arábie! Vláda by tam mala ísť tiež," kričali demonštranti a spomínali bývalého prezidenta Zajna al-Ábidína bin Alího, ktorý nečakane rezignoval a v piatok po 23 rokoch tvrdej vlády ušiel z krajiny. Približne 400 demonštrantov žiadalo "nový parlament, novú ústavu a novú republiku!"
Na demonštráciu, na hlavnej triede Bourguiba dohliadala zásahová polícia. Práve na tomto mieste sa v piatok zišli tisíce nespokojných ľudí, ktorých protesty prinútili Bena Alího utiecť.
Na čele disident
Podobné protesty sa konali aj v utorok, keď proti zloženiu novej dočasnej vlády vo viacerých tuniských mestách protestovali tisíce ľudí. Na čelo demonštrácie sa vtedy postavil islamský disident as-Sáduk Šúrú, ktorého starý režim zavrel na 20 rokov do väzenia. Nová vláda podľa neho nereprezentuje tuniský ľud a musí padnúť.
Demonštranti nesúhlasia s tým, že v novej vláde národnej jednoty sú okrem opozície a predstaviteľov občianskej spoločnosti aj ôsmi ministri z bývalého kabinetu vrátane premiéra Muhammada al-Ghannúšího.
Premiér v utorok zdôraznil, že ministri, ktorí boli vo funkcii aj za bývalého režimu a vo vláde zostali, "majú čisté ruky, vždy konali v národnom záujme" a ich prítomnosť vo vláde je v tejto fáze vývoja potrebná.
Vládu opustili ministri
Vládu už medzičasom opustili traja ministri, ktorí sú členmi najväčšieho tuniského odborového zväzu UGTT, ktorý zohral kľúčovú rolu počas sociálnych a protivládnych protestov vedúcich k pádu prezidenta. Všeobecné odbory tuniských pracujúcich v utorok vyhlásili, že novú vládu neuznávajú.
Podobný postoj zaujala aj islamistická strana an-Nahda (Obroda), ktorá chce bojkotovať plánované prezidentské a parlamentné voľby. Tie by mala dočasná vláda uskutočniť do šiestich mesiacov.
Bin Alí sa v Saudskej Arábii nemôže angažovať
Zosadený tuniský prezident Zajn al-Ábidín bin Alí nesmie vyvíjať žiadnu politickú činnosť súvisiacu s jeho vlasťou, pokým sa bude nachádzať na území Saudskej Arábie, informoval v stredu tamojší minister zahraničných vecí Saúd al-Faisal.
"Tento krok (prichýlenie bin Alího) nemôže viesť k akejkoľvek aktivite v Tunisku (organizovanej) z kráľovstva... Existujú určité podmienky a žiadne kroky v tomto smere nebudú povolené," povedal Faisal pre saudskoarabskú televíziu.
Saudská Arábia od príletu prezidenta bin Alího so šiestimi členmi jeho rodiny do červenomorského prístavného mesta Džidda uvalila na jeho aktivity prísne informačné embargo.
Ešte v sobotňajšom vyhlásení saudskoarabského paláca sa uvádza, že tak robí "pre výnimočné okolnosti, ktorým čelí bratský tuniský ľud, a pre podporu bezpečnosti a stability v ich krajine".
Začalo vyšetrovanie
Prokuratúra v Tunise začala vyšetrovanie zahraničných aktív zvrhnutého tuniského prezidenta Zína al-Ábidína bin Alího a jeho rodiny, informovali svetové tlačové agentúry.
Švajčiarska vláda medzitým oznámila, že plánuje zmraziť aktíva tuniského exprezidenta, ako aj aktíva Laurenta Gbagba, úradujúceho prezidenta africkej krajiny Pobrežie Slonoviny.
"Vláda sa dnes na svojom zasadnutí rozhodla, že s okamžitou účinnosťou zmrazí akýkoľvek kapitál tuniského exprezidenta a ľudí z jeho okolia," uviedla švajčiarska ministerka zahraničných vecí Micheline Calmyová-Reyová na tlačovej konferencii v Zürichu.