Belehrad 29. mája (TASR) - Juhoslovanská armáda dnes vyzvala svedkov vojnových zločinov spáchaných počas kosovského konfliktu, aby svoje informácie poskytli juhoslovanskej justícii.
Hovorca armády Svetozar Radišič na tlačovej konferencii v Belehrade vyzval svedkov, aby justícii oznámili mená osôb, ktoré dokázateľne porušili normy vojnového a humanitárneho práva a o týchto skutočnostiach nehovorili len pred médiami za okrúhlymi stolmi.
"Je v záujme armády odhaliť všetkých podozrivých," povedal Radišič. Hovorca tiež kritizoval "tých, ktorí zovšeobecňujú a obviňujú armádu ako celok a nie zodpovedných jednotlivcov".
Armáda 12. mája oznámila, že vojenské súdy obvinili 193 dôstojníkov, vojakov a rezervistov, z toho šiestich z vojnových zločinov spáchaných na kosovských Albáncoch. Radišič dodal, že okrem doteraz predložených informácií armáda nemá žiadne iné indikácie o eventuálnych ďalších vojnových zločinoch spáchaných v Kosove.
V súvislosti s aktivitami Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK), ktorá v rokoch 1998-99 zvádzala boje s juhoslovanskými jednotkami, Radišič vyzval NATO, kosovskú mierovú jednotku KFOR, Organizáciu pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a albánsku populáciu Kosova, aby "pomohli odsúdiť páchateľov masakier srbských policajtov a civilistov".
"Dúfame, že medzinárodné spoločenstvo nájde spôsob, ako súdiť tých, ktorí po 10. júni 1999 (po skončení náletov NATO proti JZR a následnom stiahnutí jednotiek Belehradu z Kosova) zabili viac ako 1300, zranili viac ako 1350 a uniesli viac ako 1300 osôb.
Od skončenia kosovského konfliktu z provincie ušlo viac ako 200.000 kosovských Srbov a 100.000 tých, ktorí v Kosove zostávajú, sú terčom násilností zo strany miestnych Albáncov.
V piatok minulého týždňa srbská polícia oznámila, že bývalý juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič v čase kosovského konfliktu dal ministrovi vnútra Vlajkovi Stojiljkovičovi príkaz zničiť dôkazy vojnových zločinov spáchaných v provincii.
Miloševič a ďalší štyria predstavitelia jeho režimu (medzi nimi aj Stojiljkovič) čelia obvineniam haagskeho tribunálu zo spáchania vojnových zločinov počas kosovského konfliktu. Nové juhoslovanské vedenie momentálne pripravuje zákon o spolupráci s ICTY, ktorý by umožnil vydanie obvinených na súdny proces.