Z novej tuniskej vlády odstúpili štyria ministri. Protestujú proti opätovnému vymenovaniu členov vlády za stranu zvrhnutého prezidenta. Dočasný prezident a premiér zo strany vystúpili.
TUNIS. Tuniský dočasný prezident a premiér vystúpili zo strany zvrhnutého prezidenta v snahe splniť požiadavky opozičných politikov a šéfov odborov. Oznámila to štátna televízia.
Demonštranti protestovali, že nová dočasná vláda národnej jednotky, ktorá dnes zložila sľub, má silné zastúpenie členov politickej strany dlhoročného autokratického vládcu Tuniska, ktorý utiekol do Saudskej Arábie
Obaja však zostávajú v štátnych funkciách.
Tento ich krok by mohol zachrániť dočasnú vládu po tom, ako demonštranti odmietli nové zloženie vlády a požadovali, aby výkonnú moc opustili členovia doterajšej vládnucej strany.
"V pokuse oddeliť štát a stranu sa prezident Fuád Mbazaa a premiér Muhammad Ghannúší dnes vzdali svojich povinností v Demokratickom ústavnom zhromaždení (RCD)," uviedla tuniská televízia. A dodala, že strana súčasne vylúčila zo svojich radov zvrhnutého prezidenta.
Dočasná vláda Tuniska sa pokúša stabilizovať krajinu po nepokojoch, drancovaní a očividnom vyrovnávaní si účtov po úteku bývalého prezidenta.
Ministri opustili vládu
Z novej tuniskej vlády národnej jednoty odstúpili štyria ministri. Protestujú tak proti opätovnému vymenovaniu členov vlády za stranu zvrhnutého prezidenta Zína al-Ábidína bin Alího.
Po tom, ako odchod z kabinetu oznámili traja zástupcovia odborového združenia UGTT, urobil rovnaký krok aj líder opozičnej strany Demokratické fórum práce a slobôd (FDTL) Mustafa bin Džaafar.
Stiahnutím svojho člena z koaličnej vlády hrozí aj ďalšia opozičná strana Hnutie Obnova. Jej líder Ahmed Ibrahim je ministrom pre vyššie školstvo.
Vznik vlády národnej jednoty premiéra Muhammada Ghannúšího oznámili len v pondelok po minulotýždňovom zosadení prezidenta bin Alího. Dnes sa kabinet formálne ujal moci.
Predseda vlády, ako aj ministri zahraničných vecí, financií, obrany či vnútra sú členovia bin Alího vládnej strany Demokratické ústavné zhromaždenie (RCD), čo vyvolalo pobúrenie verejnosti a nové demonštrácie.
"Odstúpil (Džafaar) na protest kvôli týmto elementom," uviedol pre tlačovú agentúru Reuters vysokopostavený zdroj z opozičnej strany FDTL.
Polícia v Tunise dnes slzotvorným plynom rozohnala demonštráciu proti novej vláde a prítomnosti strany RCD v nej.