ŠTRASBURG, BRATISLAVA. Eurokomisárka Neelie Kroesová spochybnila maďarský mediálny zákon. Predbežné prešetrenie Európskej komisie podľa nej ukázalo, že časti zákona „nie sú na prvý pohľad uspokojivé".
Komisárke pre digitálnu agendu prekáža registrácia a povinnosť „vyváženého" spravodajstva všetkých médií vrátane blogerov, ako aj to, že sa zákon vzťahuje na zahraničné mediálne spoločnosti v Maďarsku. Skúma tiež nezávislosť mediálnej rady, ktorej členovia sú blízki vládnemu Fideszu.
Kroesová o tom informovala výboru europoslancov pre spravodlivosť a občianske slobody v pondelok v Štrasburgu.
Zákon, ktorý vytvoril od 1. januára mocnú mediálnu radu a zaviedol vysoké pokuty pre médiá, kritizovali okrem Bruselu aj medzinárodné organizácie, domáce a svetové médiá. V piatok proti nemu v Budapešti demonštrovalo asi desaťtisíc ľudí.
Národný mediálny a komunikačný úrad označil v pondelok večer obavy eurokomisárky za neopodstatnené. Zákon je podľa neho len kompiláciou európskych predpisov. Firmy so sídlom v zahraničí zasa podľa neho možno stíhať, len ak je to v súlade s európskymi predpismi.
Maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi mediálny zákon pokazil štart predsedníctva Európskej únie, ktoré krajina prebrala v januári. Po tlaku Bruselu pred časom pripustil, že je ochotný zákon zmeniť, ak sa zistí, že odporuje európskym pravidlám. Musia tak však podľa neho spraviť aj iné členské štáty.
Orbána zrejme neušetria nepríjemných otázok na mediálny zákon ani zajtra. V stredu vystúpi pred Európskym parlamentom v Štrasburgu s prejavom o prioritách maďarského predsedníctva.