Moskva 13. júna (TASR) Na podporu sovietskeho partizána Vasilija Kononova, ktorého lotyšské úrady trestne stíhajú za vojnové zločiny proti ľudskosti, sa dnes verejne postavilo ruské mládežnícke hnutie Ideme spolu. Hnutie má tesné kontakty s Kremľom a prezidentom Vladimirom Putinom.
Pred veľvyslanectvom Lotyšskej republiky v Moskve dnes demonštrovalo asi 200 stúpencov hnutia a viacerí rečníci oblečení v tričkách s podobizňou prezidenta Putina žiadali zastavenie údajne neodôvodneného trestného stíhania sovietskeho partizána. Účastníci protestu nepriamo obvinili lotyšskú justíciu z podpory fašizmu, keď pred ambasádou kotúľali nemecký hákový kríž obalený do ostnatého drôtu.
Kauza sovietskeho partizána Vasilija Kononova sa vlečie už niekoľko rokov. Kým bývalý partizán tvrdí, že bojoval proti fašizmu, lotyšské úrady ho obviňujú z toho, že v rokoch druhej svetovej vojny napomáhal Červenej armáde pri získaní kontroly nad Lotyšskom, a teda pri opätovnej okupácii krajiny.
Lotyšsko, rovnako ako ďalšie dva pobaltské štáty, bolo okupované sovietskou armádou v roku 1939 a okupáciu Moskvou vystriedalo v roku 1941 obsadenie nemeckou armádou. Neskorší návrat sovietskej armády považuje Riga za opätovnú okupáciu, ktorá na desiatky rokov priniesla sovietsku nadvládu. V Lotyšsku, rovnako ako v Litve a v Estónsku, počas druhej svetovej vojny pôsobili nielen sovietski partizáni, ale aj domáci nekomunistický odboj.
Hnutie Ideme spolu vzniklo v roku 2001 a jeho jediným bodom programu je plná podpora prezidenta Vladimira Putina. Hnutie v mnohom pripomína bývalú zväzácku organizáciu. Novodobou uniformou mladých Putinovcov, ktorí bez problémov dostávajú povolenie manifestovať i pod prísne stráženými múrmi Kremľa, sú tričká s portrétom Putina. Prezident osobne doteraz hnutie nepodporil, ale Kremeľ ho podporuje organizačne i materiálne. Mnohí radoví členovia o hnutí, jeho cieľoch a metódach nevedia vôbec nič. Členmi sa stali vďaka lákavému náborovému programu - novým stúpencom sú bezplatne rozdávané nielen tričká, ale aj upomienkové predmety a vstupenky na hudobné a filmové predstavenia.
Hnutie sa v minulých mesiacoch zviditeľnilo predovšetkým verejnou kampaňou proti tzv. nevhodným knihám a autorom. Nevyhovujúce diela mladí Putinovci v rámci kampane vymieňali za tzv. vhodné tituly. Proti kampani protestovali poprední ruskí umelci i ministerstvo kultúry.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) ed