PRAHA, BRATISLAVA. Na konci osemdesiatych rokov sa ňou komunistické Československo chválilo ako s naj-priemyselnejšou obcou v krajine.
Vďaka podnikom, ako sú Bane Paskov, celulózka Biocel, Sodovkáreň R. Sýkoru či podnik Prefa, bolo v obci 8-tisíc pracovných miest. Po páde komunizmu už o Paskove veľa počuť nebolo, ak nepočítame zrážku vlakov pred dvoma rokmi.
Teraz sa mnohí z jej obyvateľov tešia, že sa konečne zviditeľní. Takmer zo štvortisícovej obce Paskov sa stane mesto. Žiadosť, ktorú si Paskov podal minulý rok v apríli, schválilo české ministerstvo vnútra.
„Zaslúžili sme si to už dávno, ale za minulého režimu to veľmi nešlo. Prinesie nám to prestíž,“ povedal pre denník MF Dnes starosta Paskova Petr Baďura.
Od námestia po kroniku
Obec, ktorá leží sedem kilometrov od Frýdku-Místku, neďaleko slovenských hraníc, bola do konca druhej svetovej vojny sídlom strednej šľachty. Prvý písomný záznam je z roku 1267 a jedným z najznámejších obyvateľov bol svetoznámy entomológ Edmund Reitter.
Ten v obci zomrel v roku 1920. Na to, aby sa z obce stalo mesto, však musí splniť celkom iné praktické náležitosti. Ako uvádza na svojej stránke ministerstvo vnútra, musí mať napríklad námestie so spevnenými chodníkmi s bezprašným povrchom, viacposchodové budovy, verejný vodovod či osvetlenie.
Musí tam byť základná škola, zdravotné stredisko s troma ordináciami, ale aj spoločenská sála, hotel s 20 lôžkami a obecná kronika. A dôležitý je počet obyvateľov. Minimum je tritisíc ľudí, čo Paskov s 3946 obyvateľmi spĺňa. U nás je minimum päťtisíc obyvateľov.
Po štyroch rokoch
Paskov bude po štyroch rokoch prvý, ktorý pribudne na zoznam českých miest. Tých je dnes 594 (na Slovensku je 138 miest), hoci sú medzi nimi také, ktoré by už dnes kritériá nesplnili.
Najmenšie mesto Přebuz má len 74 obyvateľov, pretože väčšina nemeckého obyvateľstva bola po druhej svetovej vojne odsunutá. Získať štatút mesta sa dá, stratiť ho, keď mesto príde o väčšinu obyvateľov, nie.
Štatút mesta neprináša žiadne finančné výhody ako v stredoveku. Po páde komunizmu sa však politici snažili získať pre svoje obce vyšší titul z prestížnych dôvodov. V obci však bude veľká oslava.
Jevišovice, ktorým titul mesto vrátili v roku 2007, majú dodnes na internetovej stránke fotografie z veľkých osláv. Tie čakajú aj ľudí v Paskove.
„Vyhlasovanie obcí za mestá, rovnako ako udeľovanie znakov a vlajok, prebieha na slávnostnom ceremoniáli,“ povedal MF Dnes Michael Nekula z tlačoveho úradu Snemovne. Najmladšie české mesto už na to potrebuje len podpis šéfky Snemovne Miroslavy Němcovej, ale to už je len formalita.