Nad ulicami krúžili vojenské helikoptéry. Obete násilia pribúdajú, zahynul aj francúzsky fotograf.
TUNIS, PARÍŽ. Tuniská polícia zatkla dnes štyroch ľudí s nemeckými pasmi po prestrelke pri centrále vedúcej opozičnej Demokratickej pokrokovej strany (PDP) v hlavnom meste. Oznámila to štátna televízia, ktorá citovala bezpečnostný zdroj.
Polícia predtým tlačovej agentúre Reuters povedala, že dvaja zadržaní pre rovnaký incident majú švédske pasy.
Tuniské bezpečnostné sily dnes v hlavnom meste bojovali v prestrelke s ozbrojencami na streche domu v tesnej blízkosti centrálnej banky, informovala televízia. Jej spravodajca z dejiska zrážok uviedol, že podľa vojenských a bezpečnostných zdrojov vojaci ozbrojencov zabili. Nad ulicami krúžili vojenské helikoptéry.
Bojovali aj pri ministerstve
Streľba dnes znela v centre Tunisu aj neďaleko budovy ministerstva vnútra, hoci sa polícia a vojaci pokúšali upokojiť situáciu po úteku prezidenta z krajiny.
Líder PDP Nadžíb Šábbí povedal, že prestrelka dnes vypukla aj medzi bezpečnostnými silami a neidentifikovanými útočníkmi pred sídlom jeho strany. Pred budovou sa zhromaždil veľký dav a oblasť obsadili bezpečnostné zložky. Krátko nato bolo počuť opakované série výstrelov, ktorých zdroj bol nejasný.
Predtým opozičná strana uviedla, že polícia a armáda zastavili auto s ozbrojenými mužmi, ktorých opísala ako cudzincov. Tí im však ušli do neďalekého obytného domu a tuniskí policajti ich prenasledovali. Znova bolo počuť streľbu.
Tlačová agentúra DPA uviedla, že bezpečnostná situácia v krajine sa zlepšila a výnimočný stav, vyhlásený v piatok, bol zmiernený na zákaz nočného vychádzania. Napriek tomu pokračovala dnes evakuácia stoviek turistov, najmä Francúzov, ktorí uviazli v prímorských letoviskách.
Z prezidentského paláca v Kartágu, vzdialeného 15 kilometrov na sever od tuniskej metropoly, bolo niekoľko hodín počuť streľbu. Podľa agentúry AP sa v paláci a jeho okolí odohráva prestrelka medzi silami zosadeného prezidenta Zinína al-Abidího Bena Alího a ich odporcami.
Obyvatelia mesta, ležiaceho na opačnej strane Tuniského jazera ako metropola Tunis, sa v obavách o svoje životy zabarikádovali vo svojich domovoch. Sily lojálne dočasnej tuniskej vláde podľa AP zatkli v nedeľu šéfa prezidentskej ochranky, s jeho ľuďmi sa im však ešte stále nepodarilo vysporiadať.
V Tunise napadli švédskych poľovníkov Skupinu Švédov, ktorí boli v Tunisku na poľovníkom výlete, napadli dnes v hlavnom meste Tunise, kde vládne chaos od zvrhnutia dlhoročného prezidenta krajiny pred dvoma dňami.
Trinástich Švédov fyzicky napadli Tunisania v okamihu, keď pred hotelom vystupovali z taxíkov. Po napadnutí ich zobrali na policajnú stanicu, kde tuniské orgány zistili, že urobili chybu, uviedla predstaviteľka spoločnosti, ktorá cestu zorganizovala.
"Nenapadla ich polícia, ale dav ľudí, keď vystupovali z taxíkov, asi 10 metrov od hotela," povedala vo švédskom verejnoprávnom rozhlase Inger Eckhardtová, jedna z majiteliek spoločnosti Švédske poľovnícke výlety. Skupina Švédov pricestovala do Tuniska pred týždňom na lov diviakov. Do metropoly sa vrátili, keď im zrušili let, a vtedy ich napadli.
"Nik nie je taký zranený, aby musel ísť do nemocnice. Sú trocha dobití a všetci sedia na policajnej stanici pod policajnou ochranou. Polícia im sľúbila, že ich odprevadí do hotela," dodala. Tunisania ich údajne napadli preto, že niesli zbrane.
Stúpenci zosadeného prezidenta v novej vláde nebudú
Tuniské politické strany v pondelok oznámia zloženie novej dočasnej vlády. V nedeľu večer to v metropole Tunis oznámila predsedníčka opozičnej Pokrokovej demokratickej strany Maja Džribiová.
Medzi stranami budúcej vlády podľa nej panuje konsenzus, že medzi seba neprizvú strany lojálne zosadenému prezidentovi Zinínovi al-Abidímu Benovi Alímu.
Posilnené hliadky bránia rabovaniu Úrady posilnili policajné a bezpečnostné hliadky v tuniských mestách, najmä v Tunise. Ochranu zabezpečujú aj civilné hliadky obyvateľov, ktorí sa obávajú ďalších násilností a rabovania. Demonštrácie, ktoré postupne prerástli do násilia, sa konali už od polovice decembra. Demonštranti protestovali proti zlej ekonomickej situácii, korupcii ako aj autoritárskej vláde Ben Alího.
Pri tvrdých zásahoch polície proti protestujúcim zahynulo najmenej 66 ľudí. Za zásahy sú údajne zodpovedné bezpečnostné sily podriadené zvrhnutému prezidentovi. Úrady v nedeľu zadržali ich veliteľa Alího Seriátího a niekoľkých jeho kolegov a obvinili ich z podnecovania násilia.
V uliciach hliadkujú tanky. FOTO: TASR
Zahynul francúzsky fotograf
Fotograf tlačovej agentúry European Pressphoto Agency (epa), ktorého v piatok zasiahla nádoba so slzotvorným plynom počas demonštrácie v tuniskej metropole Tunis, podľahol dnes svojim zraneniam. Informoval o tom jeho zamestnávateľ.
Lucas Melbrouk Dolega (32) v Tunise fotografoval ľudové povstanie proti režimu dlhoročného prezidenta Zína al-Ábidína ben Alího, keď ho vážne zranil kanister so slzotvorným plynom, ktorý ho zasiahol do hlavy. Polícia sa slzotvorným plynom snažila rozohnať demonštráciu, na ktorej sa v tuniskom hlavnom meste zhromaždili desiatky tisíc ľudí.
Ľudové povstanie vyhnalo z krajiny autoritárskeho prezidenta, ktorý vládol v severoafrickej krajine 23 rokov. Medzi zranenými je i americký fotograf, ktorého postrelili do nohy, uviedla tlačová agentúra DPA.