Finančná kríza dopadla na ostrov v Atlantickom oceáne veľmi tvrdo, krajina sa naviac sa dostala do sporu s Veľkou Britániou a Holandskom práve pre krach tamojších bánk.
REYKJAVÍK. Islandské orgány v piatok zatkli dvoch bývalých šéfov skrachovanej banky v súvislosti s podozreniami o podvodoch na finančnom trhu. Sigurjóna Arnasona, bývalého šéfa Landsbanki, a Ivara Gudjonssona, jej bývalého investičného riaditeľa, podrobia výsluchu a následne sa rozhodne o ich osude.
Informoval o tom v piatok islandský špeciálny prokurátor Ólafur Tór Hauksson, ktorý v októbri začal vyšetrovanie príčin nečakaného pádu dvoch islandských bánk po prepuknutí finančnej krízy.
Za krachom bánk údajne stoja dlhodobé podvodné praktiky ich vedenia, ktorých predstaviteľov nazývali "bosorky" v čase, keď ich banky finančne výrazne prekvitali. Všetko však zmenil príchod finančnej krízy na jeseň roku 2008.
Finančná kríza dopadla na ostrov v Atlantickom oceáne veľmi tvrdo, krajina sa naviac sa dostala do sporu s Veľkou Britániou a Holandskom práve pre krach tamojších bánk. Island sa v decembri nakoniec zaviazal plne odškodniť holandských a britských klientov skrachovanej islandskej banky Icesave.
Stalo sa tak aj napriek ráznemu nesúhlasu verejnosti. Tá svoj postoj dokumentovala v marci 2010, keď Islanďania v referende jednoznačne odmietli zaplatenie kompenzácií. Briti a Holanďania však na vrátení peňazí stále trvali.
Podľa zákona schváleného islandským parlamentom mal Island Británii a Holandsku vrátiť takmer štyri miliardy eur. Takú sumu totiž vynaložili obe krajiny na čiastočné odškodnenie viac ako 340 tisíc klientov islandskej banky, ktorá v dôsledku ekonomickej krízy v roku 2008 zbankrotovala.
Britov a Holanďanov vtedy lákala výhodnými podmienkami, ktoré však po vypuknutí finančnej krízy nedokázala splniť. Island sa obával, že odmietnutie požiadavky bude mať negatívny dopad na ambície ostrova vstúpiť do Európskej únie a eurozóny,.