Budapešť zažila prvý veľký protest proti Orbánovej vláde a jej zákonom. Prebehol pokojne.
Pôvodný článok tlačových agentúr sme o 21:01 nahradili autorským článkom SME
BUDAPEŠŤ. V maďarskom hlavnom meste bola v piatok zatiaľ najmasovejšia demonštrácia proti vláde Viktora Orbána. Asi desaťtisíc zúčastnených protestovalo proti novým mediálnym zákonom.
Tie umožňujú kontrolným orgánom obsadeným delegátmi vládnej strany Fidesz na základe nejasných kritérií postihovať médiá, ktoré podľa nich neinformujú objektívne alebo niečím urazili verejnú morálku. Takýmto médiám môžu dať likvidačné pokuty.
Organizátori sa hľadali
Organizátori demonštráciu zvolali cez sociálnu sieť Facebook a ako povedal jeden z nich Róbert Fölkel, mala by sa stať základom nového občianskeho hnutia. Iniciátori akcie sa pohybujú istejšie vo virtuálnom priestore než pred reálnym davom.
Celá akcia trvala asi pol hodiny a budila rozpačitý dojem. Keďže išlo o prvý dlho pripravovaný míting Orbánových odporcov, vo veľkom počte pri-šli aj prívrženci postkomunistickej socialistickej strany v dôchodkovom veku, ktorých trochu zarazilo vystúpenie pozvaného rapera. Moderátor a rečníci boli nepripravení a ich požiadavky prednesené populárnou herečkou Dorkou Gryllusovou boli miernejšie než tie, čo kolovali na internete.
Namiesto zrušenia mediálneho zákona napríklad požadovali jeho novelizáciu. Šťavu celej akcii dodalo až vystúpenie pesničkára Jánosa Bródyho, ktorý zaspieval niekoľko starých, ale stále populárnych hitov.
Svoje požiadavky organizátori chceli priklincovať na vráta parlamentu, ako Martin Luther svoje reformačné tézy. Keďže ich k nim policajti nepustili, pripevnili papier na pódium.
„Bolo tu dosť ľudí z vidieka, ktorí po tomto zážitku už na ďalšiu podobnú akciu neprídu,“ povedal jeden z účastníkov, ktorý chcel zostať v anonymite. „Ale aspoň sa niečo pohlo,“ dodal.
Orbán nepresvedčil
Maďarská vláda medzitým reaguje na množiacu sa kritiku mediálneho zákona zo zahraničia dvomi hlavnými argumentmi. Tvrdí, že si kritici maďarský mediálny zákon ani neprečítali a že ich zákon zodpovedá európskym štandardom.
„Nemá jediný paragraf, ktorý by nebol v mediálnych zákonoch niektorej z úniových krajín,“ povedal premiér Viktor Orbán pre vládny denník Magyar Nemzet.
Aj keď Orbán minulý týždeň vyjadril ochotu maďarský zákon upraviť, ak by v niečom odporoval úniovým pravidlám, ihneď k tomu pripojil podmienku, že tak Maďarsko urobí, len ak svoje zákony zmenia aj ostatné členské krajiny. Snahy vládnych úradníkov doložiť premiérove slová príkladmi prevzatými zo západoeurópskej mediálnej legislatívy, však vyvolávajú len ďalšie škandály.
Maďarské ministerstvo spravodlivosti tvrdilo, že povinnosť internetových portálov registrovať sa na mediálnom úrade prevzalo zo Švédska. Švédska veľvyslankyňa to však poprela.
Autor: Budapešť