TUNIS, BRATISLAVA. Začalo sa to ako hnev nezamestnanej mládeže. Teraz už ide o zmenu režimu. V piatok dosiahli svoje.
Prezident Zine Abidin Ben Alí rozpustil vládu, do pol roka budú parlamentné voľby. Potom opustil krajinu a vo funkcii ho nahradil premiér Ghannúčí. Tak to žiadali tisíce Tunisanov v centre hlavného mesta, keď ich polícia rozohnala slzným plynom.
Ústupky ľuďom nestačia
Ide o najväčšie nepokoje za posledné desaťročia. Demonštrácie sa po celej krajine odohrávajú už mesiac. Podľa aktivistov policajti zabili viac ako 60 ľudí, len včera 13.
„Ľudia žiadajú zmenu. Vznikla vlna, ktorú bude veľmi ťažké zastaviť,“ napísal korešpondent BBC.
Nepomáha ani snaha prezidenta dostať ľudí na svoju stranu. Najprv im sľúbil, že vytvorí 300tisíc nových pracovných miest. Teraz vyhlásil, že v roku 2013 už kandidovať nebude. To je neskoro, odkázala mu ulica.
„Chceme, aby Ben Alí odišiel. Počas 23 rokov jeho vlády sme poznali len utrpenie, väznenie, mučenie, útlak a nespravodlivé procesy,“ vyhlásila pre BBC právnička Radia Nasraouiová, ktorá násilné potláčanie opozície pozná z vlastnej skúsenosti.
Nestabilita krajinu ohrozuje o to viac, že veľká časť jej príjmov a zamestnanosti sa spája so zahraničnými turistami. Niektoré cestovné kancelárie už začali zvážať svojich klientov domov.
Ministerstvo varuje
Slovenské Kartago Tours dovolenky plánované na február zatiaľ neruší, keďže protesty sa odohrávajú mimo turistických centier.
Naše ministerstvo zahraničných vecí včera vyzvalo slovenských občanov, aby zvážili cestu do Tuniska.
Svojich občanov od ciest do tejto severoafrickej krajiny odrádzajú už aj Francúzi a Briti.
Revolúciu začal predavač ovocia
Tunisania protestujú už mesiac. Najprv proti nezamestnanosti, teraz chcú zmenu režimu.
1. Čo protesty vyvolalo?
Na začiatku bol Muhammád Buázizí. Napriek tomu, že vyštudoval univerzitu, nevedel si nájsť prácu. Presťahoval sa preto do mesta a bez povolenia na ulici predával ovocie a zeleninu. Policajti mu zobrali vozík a urážali ho. Buázizí sa potom vrátil domov do mesta Sidi Búzid a priamo na námestí sa 17. decembra podpálil. Zomrel o dva týždne.
2. Ako reagovala vláda?
Brutálne zásahy nepomohli, prezident preto sľúbil vytvorenie 300-tisíc pracovných miest a prepustil väznených demonštrantov. Ľudia mu neveria, protesty preto pokračovali.
3. Čo bude ďalej?
Prezidentov sľub, že v roku 2013 skončí, nestačil. Ľudia chcú zmenu režimu, otázne však je, ako zareagujú okolité štáty, ktoré si moc takisto udržiavajú za cenu potláčania slobôd. Tuniské protesty už napríklad motivovali Alžírčanov, ktorí tiež vyšli do ulíc.
Matúš Krčmárik