Demonštrantom prísľub prezidenta ďalej nekandidovať nestačí. Požadujú jeho odchod. Zdravotníci hovoria o ďalších mŕtvych.
TUNIS. Tuniský prezident Ziní al-Abidí Ben Alí opustil v piatok večer krajinu. Agentúre AFP to potvrdili dva zdroje blízke vláde. TV stanica BBC uviedla, že funkciu hlavy štátu dočasne prevezme premiér Muhammad Ghannúčí.
Premiér v príhovore v štátnej televízii povedal, že "Ben Alí nemôže dočasne plniť povinnosti prezidenta". Zatiaľ sa nevie, kam Ben Alí odišiel.
V Tunisku v piatok eskalovali demonštrácie, ktoré vypukli ešte v decembri proti politike prezidenta a vládnucej elity ako aj proti nezamestnanosti a vysokým cenám.
V piatok vyšli do ulíc metropoly Tunis a ďalších tuniských miest tisícky stúpencov opozície a požadovali odchod prezidenta Bezpečnostné sily proti demonštrantom opakovane zasiahli. Od víkendu už prišlo o život skoro 80 ľudí.
Ben Alí v piatok vyhlásil výnimočný stav, čo znamená zákaz verejných zhromaždení a bezpečnostným silám dáva právo strieľať na každého, kto neuposlúchne príkazy.
V platnosti bude aj 12-hodinový zákaz vychádzania v celej krajine od 18:00. Armáda obsadila medzinárodné letisko Carthage v Tunise a uzavrela tuniský vzdušný priestor. Ben Alí predtým rozpustil vládu a ohlásil predčasné voľby, ktoré by sa mali uskutočniť v priebehu šiestich mesiacov.
Nové obete
Pri dnešných nepokojoch v Tunisku zahynulo 13 ľudí. Informovali o tom tamojší zdravotníci.
Oficiálne zdroje zatiaľ nové obete nepotvrdili. Vláda zatiaľ už niekoľko dní nezvýšila bilanciu 23 mŕtvych.
Jeden z chirurgov povedal pre tlačovú agentúru AP, že v nemocnici, kde pracuje, napočítal desať mŕtvych a 50 zranených.
Zamestnanec inej nemocnice, ktorý si neželal byť menovaný, informoval, že polícia na predmestí Kram na severe hlavného mesta Tunis zastrelila troch ľudí a šiestich ďalších zranila.
Granáty so slzotvorným plynom dnes použila polícia pred budovou ministerstva vnútra. Neďaleko odtiaľ bolo počuť výstrely a z miesta utekali stovky demonštrantov.
Tuniský veľvyslanec v Organizácii OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) medzitým oznámil, že odstupuje zo svojho postu.
Nechcem "prispievať k niečomu, čo je proti môjmu presvedčeniu a svedomiu," povedal Mezri Haddad v rozhovore pre francúzsku televíziu BFM.
Požadujú odstúpenie Tisícky stúpencov tuniskej opozície vyšli v piatok do ulíc metropoly Tunis, ale aj ďalších tuniských miest, a požadovali odchod prezidenta Ziního al-Abidína Bena Alího.
Ten vo štvrtok vystúpil v televízii a vyhlásil, že sa už nebude usilovať o zvolenie na ďalšie funkčné obdobie. Demonštrantom to však nestačí. "Nie Benovi Alímu, povstanie pokračuje!" kričali demonštranti v Tunise. Pochodu k budove ministerstva vnútra sa prizerajú stovky policajtov, no zatiaľ nezasahujú.
Ben Alí vo štvrtok večer národu oznámil, že zakázal vládnym jednotkám strieľať do demonštrantov.
Pri zásahoch proti stúpencom opozície zahynulo doteraz podľa oficiálnych vládnych údajov 23 ľudí, podľa opozície a zahraničných mimovládnych organizácií však obetí bolo najmenej 80.
"Už nechcem vidieť žiadne ďalšie obete. Dosť bolo násilia, dosť bolo tohto násilia!" zvolal prezident v emotívne ladenom televíznom prejave.
Zároveň prisľúbil, že v krajine zavedie "úplnú slobodu informácií a slobodný prístup na internet". "Opakujem, že chcem posilniť demokraciu a obnoviť v našej krajine pluralitu," povedal.
Podpora al-Kájdy Protivládne protesty v Tunisku vo štvrtok podporila aj teroristická sieť al-Kájda. Šéf al-Kájdy v islamskom Maghrebe Abú Musáb Abdul Wadúd na 13-minútovom videu, ktoré bolo umiestnené na internete, vyzval tuniskú opozíciu, aby zosilnila boj, rozšírila ho na celé územie krajiny a aby zosadila "tyranského prezidenta".
Prezidentovým odporcom a stúpencom opozície dokonca ponúkol tréning vo výcvikových centrách al-Kájdy.
"Pošlite nám svojich synov, aby sme im poskytli výcvik v zachádzaní so zbraňami a aby získali vojenské skúsenosti," cituje z Wadúdovho prejavu americká spoločnosť SITE, ktorá sa zaoberá monitorovaním internetových stránok používaných
FOTO: AP