Hlinikáreň si zabezpečila zmenu klasifikácie za pomoci odbornej štúdie, ktorú sama sponzorovala - záver bol, že červený odpadový kal nie je rizikový.
BRUSEL.
Ekologická katastrofa na západe Maďarska v župe Veszprém, pri ktorej sa 4. októbra pretrhla hrádza odkaliska, si vyžiadala desať obetí a ďalších vyše 120 ľudí utrpelo zranenia, najmä chemické popáleniny.
Približne 400 domov bolo zničených, stovky ich obyvateľov zostali bez strechy nad hlavou. Obrovské škody boli spôsobené najmä v obciach Kolontár a Devecser; zlikvidovaný bol celý ekosystém rieky Marcal.
Nesprávna klasifikácia
"Myslíme si, že nesprávne klasifikovali červený kal pri pôvodnom udelení (environmentálneho) povolenia...Mal byť klasifikovaný ako rizikový, ale vtedy bol klasifikovaný ako nie nebezpečný," citovala dnes hovorcu Európskej komisie Joea Hennona tlačová agentúra DPA.
To je predbežné hodnotenie, ktoré vychádza z informácií poskytnutých maďarskými orgánmi, nie konečný záver, povedal.
Maďarský štátny tajomník zodpovedný za ochranu životného prostredia Zoltán Illés pre DPA uviedol, že Maďarsko "plne súhlasí" so stanoviskom únie ohľadne rizikovej povahy červeného kalu.
V týždňoch po nehode maďarská vláda argumentovala, že "červený kal" smernice únie neklasifikujú ako rizikový a že Maďarsko plánuje presadiť v Bruseli sprísnenie smerníc.
Z rizkového nerizikový
Illés poznamenal, že odpad z hlinikárne v Ajke bol klasifikovaný ako rizikový podľa vnútroštátnych smerníc v rokoch 1981-2002. Počas procesu harmonizácie pred vstupom Maďarska do únie však spoločnosť dostala príležitosť požiadať o zmenu klasifikácie odpadu. "Kritizujem postup únie v tomto prípade," zdôraznil Illés.
Hlinikáreň si zabezpečila zmenu klasifikácie za pomoci odbornej štúdie, ktorú sama sponzorovala - záver bol, že červený odpadový kal nie je rizikový, dodal.
"Keďže som chemický inžinier, je to pre mňa ťažko prijateľné," vyhlásil. Okolnosti okolo zmeny klasifikácie budú posúdené v rámci pokračujúceho vyšetrovania príčin ekologickej havárie.
Komisia má za úlohu presadzovať legislatívu únie. Ak by dospela k záveru, že Maďarsko porušilo smernice únie pri bezpečnostnej klasifikácii odkaliska, mohla by požadovať právne sankcie, vrátane pokuty.
Hovorca komisie však zdôraznil, že komisia v tejto chvíli "čaká na odpoveď" Budapešti na rozličné podrobné otázky a nezačala právne konať.