Najväčší protest českých lekárov môže ohroziť chod nemocníc už vo februári.
Študovali spolu medicínu a všetci začínali vo Fakultnej nemocnici v Olomouci. Dnes majú okolo štyridsať a sú odborníkmi vo svojich oblastiach.
Marián Hajdúch je kapacita medzi onkológmi a venuje sa hlavne výskumu. Jan Hálek je uznávaným detským neurológom a anestéziológ Emil Berta sa uchytil v zahraničí. Pracuje v Nórsku.
Na najväčší protest českých lekárov od pádu komunizmu zareagoval každý inak, ale v jednom sa zhodnú: tvrdia, že je to posledná možnosť, ako zachrániť české zdravotníctvo.
Lekárov je málo
Detský neurológ Jan Hálek dal ako jediný z trojice výpoveď a pridal sa k takmer štyrom tisíckam českých lekárov, ktorí sú pripravení 1. marca odísť, ak sa nezlepšia ich platové a pracovné podmienky.
„To nie je protest za 70-tisíc mesačne, ako opakujú médiá, taký plat sa týka len špecialistov. To je protest za reformu, zmenu ohodnotenia lekárov od ich nástupu do práce a systému vzdelávania. Zdravotnícky systém sa rúca. Chýbajú lekári a tí, čo ostávajú, to nemôžu utiahnuť," hovorí.
Nechce, aby boli lekári nútení odísť ako jeho spolužiak Emil Berta. Anestéziológ dal výpoveď pred dva a pol rokom a odišiel do zahraničia.
„U nás získal skúsenosti, ale ťaží z toho iný štát," hovorí Hálek.
Emil Berta podporuje protest svojich kolegov z diaľky, ale neverí, že sa niečo zmení. „Odišiel som pre nízku mzdu a zlé pracovné podmienky, ale aj preto, že som nebol ochotný falšovať každý mesiac výkaz práce tak, aby som navonok ani ja, ani môj zamestnávateľ neporušoval Zákonník práce, ktorý neumožňuje pracovať toľko hodín navyše. Doteraz som od politikov nepočul, že je to vážny problém, hoci v zahraničí sa to rieši a zákony sa dodržujú," hovorí Berta, ktorý pracuje ako anestéziológ v nemocnici v nórskom meste Honefoss.
Prístroje nestačia
Marián Hajdúch, rodený Slovák, výpoveď nedal. V nemocnici má malý úväzok, dal sa na výskum. Je riaditeľom Ústavu molekulárnej a translačnej medicíny pri Lekárskej fakulte Univerzity Palackého a Fakultnej nemocnice v Olomouci a učí ľudí, ako proti rakovine účinne bojovať správnou stravou a životným štýlom.
Protest považuje za rovnako zásadnú vec ako jeho bývalí spolužiaci.
„U nás sa dávajú peniaze do špičkových technológií, čo my vítame, ale neinvestuje sa do špičkových lekárov. To je kľúčový problém zdravotníctva, na ktorý doplatíme," hovorí.
V olomouckej nemocnici dalo na protest výpoveď 132 zo 620 lekárskych úväzkov. Je medzi nimi aj 14 slovenských lekárov zo 46, ktorí v olomouckej fakultnej pracujú. Znamená to, že po 1. marci sa v nemocnici nebudú môcť postarať o nedonosené deti.
„V perinatologickom centre dalo výpoveď šesť lekárov a ostávajú traja," povedal nám hovorca nemocnice Egon Havrlant s tým, že niektoré mamičky budú preto už vo februári presúvať do iných nemocníc. Ohrozený je tiež chod anestéziológie, chirurgie, zubnej chirurgie či kardiológie.
Pre trojicu spolužiakov je protest českých lekárov veľkým víťazstvom už teraz, bez ohľadu na to, ako dopadne. Ani jeden z nich neveril, že bude taký masový. „V minulosti protesty stroskotali na nejednote. Ja osobne som nečakal, že tu bude taká solidarita a odvaha," hovorí Hálek.
Rovnako ako väčšina z 3837 lekárov nevie, kam po 1. marci pôjde. V nemocnici má dobré postavenie a najvyššie vzdelanie, ktoré tu potrebuje. Nemôže vymeniť jednu českú nemocnicu za druhú, to by bol vlastne štrajkokazom. A do zahraničia nechce. Má rodinu a tri deti.
Jeho kolega Hajdúch verí, že nakoniec lekári neodídu. „Je to unikátna príležitosť, ktorá tu za dvadsať rokov nebola, pretože nijaká z predchádzajúcich vlád nemala takú väčšinu v parlamente, aby mohla reformu presadiť," hovorí.
Vláda nemôže ustúpiť
Tomáš Macháček, spoluautor návrhu reformy českého zdravotníctva a člen reformného tímu exministra zdravotníctva Tomáša Julínka, hovorí, že lekári majú v konflikte slabšiu pozíciu ako vláda. Tá ustúpiť nemôže, ak nechce riskovať podobné protesty v iných odvetviach.
„Vláda by mala túto krízu využiť na reštrukturalizáciu zdravotnej starostlivosti a nanovo definovať pozíciu lekára. Ak desať percent lekárov odíde, ostatní dostanú viac," hovorí Macháček.
Ani v olomouckej, ani v iných českých nemocniciach nevedia predpovedať, ako sa protest lekárov skončí. Tlak sa bude zvyšovať na tých, ktorí dali výpoveď, i na tých, ktorí ju prijali. Riaditelia nemocníc robia všetko preto, aby po 1. marci nezatvorili niektoré oddelenia. V hre bude aj kreslo ministra zdravotníctva a podpora pravicovej vlády.
Na konci je český pacient, o ktorého síce ide, ale nemá veľa možností vyjadriť sa. Iba ak v prieskume a tam padla podpora Čechov lekárom zo 70 percent na tretinu.
Isté je, že kolaps českého zdravotníctva môže prísť skôr než 1. marca. Väčšina lekárov vo výpovedi začne dovolenku čerpať už vo februári.