Nepokoje si vyžiadali už desiatky obetí, demonštrácie podporila aj teroristická sieť al-Kájda. Prezident nakoniec ustúpil. Už nebude kandidovať.
PARÍŽ, TUNIS. Tuniský prezident Zín al-Ábidín Bena Alí nariadil zníženie cien potravín a naznačil, že už nebude opäť kandidovať za hlavu štátu.
Alí v televíznom prejave okrem toho prisľúbil, že zastaví cenzúru internetu, presadí absolútnu slobodu tlače a otvorí politickú scénu súťaži.
Severoafrickú krajinu už takmer mesiac sužujú krvavé nepokoje.
"Už v roku 1987 som povedal, že prezidentský mandát nemôže byť doživotný. Opakujem i teraz, že prezidentom nemožno byť doživotne. Odmietam siahať na ústavu a meniť vekovú hranicu pre kandidatúru na prezidenta," uviedol Zín al-Ábidín Bena Alí.
Prezident konštatoval, že horná veková hranica 75 rokov pre kandidáta, by mala zostať zachovaná. Alí má 74 rokov a hlavou štátu je už 23 rokov. Najbližšie prezidentské voľby by sa mali uskutočniť v roku 2014.
Alí v televíznom prejave uviedol, že nariadil bezpečnostným jednotkám, aby prestali používať strené zbrane proti demonštrantom.
V emotívnom vystúpení, v ktorom namiesto klasickej arabčiny siahol k tuniskému dialektu, povedal, že ho podviedli niektorí jeho blízki spolupracovníci. "Bol som oklamaný. Klamali ma. Nie som slnko, ktoré dokáže svietiť na každého," povedal Alí.
"Chápem Tunisanov a ich požiadavky. Som smutný z toho, čo sa po mojich 50 rokoch služby pre vlasť, armádu a rôzne verejné funkcie a 23 rokoch prezidentovania deje," konštatoval prezident.
Líder tuniskej opozície Nadžíb Chebbi privítal prejav prezidenta a vyzval ho na okamžité vytvorenie koaličnej vlády s účasťou všetkých politických síl v krajine.
Ďalší mŕtvi a zranení
Pri nepokojoch v hlavnom meste Tuniska dnes prišiel o život najmenej jeden demonštrant.
Zanenia utrpeli najmenej dvaja ďalší ľudia vrátane zahraničného novinára. Informovala o tom tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na očitých svedkov.
Muža zastrelili policajní ostreľovači rozmiestnení na strechách budov v centre mesta. Obeť podľa svedkov zomrela okamžite po zásahu do hrude.
Policajti okrem toho do nohy zasiahli iného muža. Ako uviedla francúzska televízna stanica BFM, zranenia utrpel aj americký novinár, hoci úrady bezprostredne túto informáciu nepotvrdili.
Tlačová agentúra AP s odvolaním sa na svedkov uviedla, že polícia strieľala do demonštrantov neďaleko budovy štátneho rozhlasu.
Teroristi podporili demonštrantov
Teroristická sieť al-Kájda vo štvrtok podporila protivládne protesty v Tunisku.
Šéf Al-Kájdy v islamskom Maghrebe Abú Musáb Abdul Wadúd na 13-minútovom videu, ktoré bolo umiestnené na internete, vyzval tuniskú opozíciu, aby zosilnila boj, rozšírila ho na celé územie krajiny a aby zosadila "tyranského prezidenta" Ziního al-Abidína Ben Alího.
Prezidentovým odporcom a stúpencom opozície dokonca ponúkol tréning vo výcvikových centrách al-Kájdy.
"Pošlite nám svojich synov, aby sme im poskytli výcvik v zachádzaní so zbraňami a aby získali vojenské skúsenosti," cituje z Wadúdovho prejavu americká spoločnosť SITE, ktorá sa zaoberá monitorovaním internetových stránok používaných teroristami.
Najmenej 66 mŕtvych
Najmenej 66 ľudí už prišlo o život vo vlne nepokojov, ktoré od polovice decembra sužujú Tunisko, uviedla vo štvrtok pre tlačovú agentúru AFP šéfka Medzinárodnej federácie pre ľudské práva (FIDH).
Poslední ôsmi demonštranti zahynuli v noci na štvrtok na predmestí hlavného mesta Tunis, povedala v Paríži prezidentka FIDH Súhajr Belhassenová, pričom tvrdý postup vlády proti politickým demonštráciám nazvala "prebiehajúcim masakrom".
Pri zásahu policajtov v južnom meste Dúz prišiel v stredu o život civilista, ktorý bol okrem Tuniska aj občanom Francúzska, informovali agentúru AFP jeho príbuzní.
Hatem Bettahar, 38-ročný učiteľ predmetu o výpočtovej technike na Technickej univerzite v Compiegne, bol jedným z dvoch demonštrantov, ktorých v Dúze zabila tuniská polícia.
"Je občanom Francúzska a Tuniska. Dnes ráno nám telefonovali z francúzskeho konzulátu v Tunisku. Sme zničení," povedala pre AFP Elhem Ghorbelová, švagriná Bettahara, ktorá žije v severnom Francúzsku. Smrť svojho občana potvrdilo aj francúzske ministerstvo zahraničných vecí.
Polícia zablokovala sídlo odborov
Tuniská polícia vo štvrtok použila na rozohnanie protestu stoviek demonštrantov v Tunise slzotvorný plyn. Stovky mladých ľudí sa zišli pred francúzskym veľvyslanectvom s plánom pochodovať po hlavnej triede Bourguiba. Proti nim však zasiahla polícia, ktorá použila slzotvorný plyn.
Okrem toho tiež zablokovala sídlo Všeobecných odborov tuniských pracujúcich (UGTT), hlavného odborového zväzu v krajine.
Vláda nasadila v stredu v uliciach Tunisu vojenské jednotky po tom, čo sa násilné nočné nepokoje rozšírili aj do hlavného mesta. Nariadila tiež uzavretie všetkých škôl až do odvolania.
Demonštrácie, ktoré vypukli už v polovici decembra v stredozápadnom regióne Kaserín a kulminovali tento víkend, vyvolala vysoká miera nezamestnanosti a obrovská frustrácia obyvateľstva z politiky vládnucej elity.
Aktivisti okrem iného žiadajú odstúpenie prezidenta Ziního al-Abidína Ben Alího. Polícia zasiahla proti protestujúcim až tento víkend, keď podľa vládneho vyhlásenia v "sebaobrane" začala strieľať do davu.