Audiozáznamy komunikácie z riadiacej veže poľská strana napriek viacerým žiadostiam od Rusov nedostala. Využila tak iné možnosti získania záznamov týchto rozhovorov, ktoré však neboli ilegálne.
VARŠAVA. Poľská strana zverejní na budúci týždeň zvukový záznam komunikácie ruských dispečerov letovej prevádzky z riadiacej veže na letisku v Smolensku v čase krátko pred katastrofou poľského prezidentského špeciálu z 10. apríla 2010.
Tento krok avizoval minister vnútra Jerzy Miller po stredajšom zverejnení oficiálnej správy ruských vyšetrovateľov o príčinách tohto nešťastia.
Miller vo vysielaní spravodajskej televízie TVP Info konštatoval, že nemieni polemizovať s obsahom zverejnenej správy, ale má pochybnosti o jej komplexnosti. Nemienime presúvať našu časť zodpovednosti na ruskú stranu, avšak mám pocit, ako by na druhej strane chýbala odvaha prihlásiť sa k pochybeniam, vyplynulo z jeho slov.
Generál pod vplyvom alkoholu?
Vo vysielaní inej spravodajskej televízie TVN24 Jerzy Miller akcentoval fakt, že audiozáznamy predmetnej komunikácie z riadiacej veže poľská strana napriek viacerým žiadostiam od ruskej Medzištátnej leteckej komisie (MAK) nedostala. Využila tak iné možnosti získania záznamov týchto rozhovorov, ktoré však neboli ilegálne.
Minister vnútra pre iné elektronické médiá povedal, že v správe ruských vyšetrovateľov sa kladie dôraz na prítomnosť nepovolaných osôb v kokpite stroja, avšak ani dispečeri letovej prevádzky na veži letiska v Smolensku neboli "ponechaní na seba" a aj ich rozhodovanie ovplyvňovali subjekty zvonku. Jerzy Miller v tejto súvislosti však ďalšie podrobnosti neuviedol.
Vo vyhláseniach pre ďalšie poľské médiá spomínal poľský minister prítomnosť viacerých osôb ako obvykle v riadiacej veži, ako aj ich konzultácie s tretími osobami, nachádzajúcimi sa údajne v Moskve.
Zodpovednosť za haváriu nesie podľa správy ruských vyšetrovateľov poľská strana. Posádka lietadla bola nútená pokúsiť sa pristáť pod tlakom zo strany veliteľa poľských vzdušných síl, ktorý bol pod vplyvom alkoholu.
Ewa Blasiková, vdova po generálovi letectva Andrzejovi Blasikovi, dnes na pôde poľského parlamentu ostro odmietla tieto tvrdenia a označila ruskú správu za "hanebný pokus o očiernenie pamiatky jej manžela".
Rusi dispečerov chránia
Ruská Medzištátna letecká komisia (MAK) nezistila žiadne pochybenie na strane ruských letových dispečerov. Podľa šéfky komisie Tatiany Anodinovej bolo rozhodnutie pristáť v zlých poveternostných podmienkach priamou príčinou nehody.
Súčasťou ruskej správy sú síce v podobe prílohy pripomienky, ktoré do Moskvy zaslali k návrhu textu poľskí experti, v resumé ich však ruská strana prakticky nezohľadnila. Rusko tvrdí, že záznam rozhovorov dispečerov zo Smolenska poskytlo už po nehode.
Poľský premiér Donald Tusk sa už koncom minulého roka vyjadril, že v predloženej podobe je ruská správa pre poľskú stranu neprijateľná. Po jej stredajšom zverejnení predseda poľskej vlády prerušil dovolenku v Dolomitoch a vrátil sa do vlasti. Jeho vyjadrenie k dokumentu sa očakáva ešte dnes.
PiS žiada mimoriadne zasadanie Sejmu
Mimoriadne zasadanie poľského Sejmu, ktoré v súvislosti so zverejnením oficiálnej správy ruských vyšetrovateľov o príčinách havárie poľského prezidentského špeciálu z 10. apríla 2010 iniciovala opozičná strana Právo a spravodlivosť (PiS), sa v tomto týždni neuskutoční. Nie je však vylúčené, že k nemu dôjde v neskoršom termíne.
Uviedol to dnes predseda Sejmu Grzegorz Schetyna.
Stranícki kolegovia Jaroslawa Kaczynského, brata-dvojčaťa tragicky zosnulého poľského prezidenta Lecha Kaczynského, by chceli dosiahnuť, aby predseda poľskej vlády Donald Tusk čo možno najrýchlejšie vystúpil pred poslancami s reakciou na obsah správy ruských vyšetrovateľov a - ako uviedla poslankyňa Beata Kempová - "neschovával hlavu do piesku".
Šéf parlamentnej frakcie PiS Mariusz Blaszczak sa domnieval, že Sejm by sa mal stretnúť na mimoriadnom zasadaní čo najrýchlejšie, najlepšie ešte dnes. O to väčšie bolo jeho rozčarovanie z postupu predsedu parlamentu, ktorý chce ďalšie kroky prekonzultovať s vládou.
Konečným cieľom PiS je prijatie vyhlásenia Sejmu, ktorý by odmietol obsah správy ruskej Medzištátnej leteckej komisie (MAK).