Brusel 29. mája (TASR) - Ministri vnútra a spravodlivosti členských krajín Európskej únie (EÚ) sa počas dvojdňového rokovania v Bruseli dohodli na spoločných pravidlách dočasnej ochrany utečencov, čím urobili výrazný krok smerom k jednotnej azylovej a imigračnej politike EÚ.
Schválená smernica umožní pätnástke lepšie čeliť náhlemu prílevu utečencov, akému bola EÚ vystavená napríklad počas krízy v Kosove v roku 1999.
Dočasnú ochranu budú môcť utečenci prichádzajúci z krízových oblastí do EÚ získať na jeden rok, s možnosťou predĺženia o ďalšie dve šesťmesačné obdobia. Rada EÚ bude môcť rozhodnúť o ďalšom predĺžení ešte o jeden rok, ak bude zlá situácia v krajine pôvodu utečenca pretrvávať. Utečenec však môže získať ochranu najviac na tri roky a ak sa situácia zlepší, bude môcť členský štát EÚ rozhodnúť o ukončení dočasnej ochrany.
Chránení utečenci budú mať v hostiteľskom štáte právo na prácu, ubytovanie, naliehavú zdravotnú starostlivosť, podporu na živobytie a vzdelanie. Budú sa k nim tiež môcť pripojiť najbližší rodinní príslušníci. Jednotlivé štáty však budú môcť zájsť pri ochrane utečencov aj ďalej.
Dočasnú ochranu budú môcť získať utečenci, ktorí spontánne opustia krízové oblasti, ako aj ľudia, ktorí budú evakuovaní z humanitárnych dôvodov. Každý z nich bude môcť v hostiteľskej krajine požiadať o politický azyl a bude mať právo uchádzať sa o dlhodobejšiu ochranu. Úrady budú musieť o jeho žiadosti rozhodnúť pred vypršaním dočasnej ochrany.
"Rozhodnutie je veľkým prelomom smerom k vytvoreniu spoločnej európskej azylovej politiky," komentovala dohodu švédska ministerka pre imigračnú a azylovú politiku Maj-Inger Klingvallová.
Ministri EÚ sa po pondelkovom neúspechu dnes nakoniec dohodli aj na jednotnom systéme trestov za zločiny súvisiace s obchodovaním s ľuďmi. Najvyššia trestná sadzba pre prevádzačov alebo ľudí, ktorí organizujú nelegálne prechody utečencov cez hranice, by mala byť povinne vo všetkých členských štátoch najmenej osem rokov (v niektorých krajinách ako Švédsko a Holandsko šesť rokov). Ministri sa však nezhodli na trestoch za obchodovanie s ľuďmi s cieľom hospodárskeho alebo sexuálneho vykorisťovania.
Ministri rozhodli aj o vytvorení európskej siete na prevenciu proti kriminalite. Tvoriť ju budú traja experti z každej členskej krajiny a jej cieľom bude hľadať možnosti využitia všetkých dostupných prostriedkov na zabraňovanie zločinom na úrovni EÚ. Prostredníctvom nej sa budú členské štáty informovať o všetkých efektívnych metódach boja proti kriminalite.
Dôležitým krokom vpred je tiež dohoda o efektívnejšej spolupráci v boji proti hospodárskej kriminalite. Okrem iného si budú musieť členské štáty na požiadanie medzi sebou vymieňať pri vyšetrovaní aj informácie, ktoré podliehajú bankovému tajomstvu.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed