Haag 12. júna (TASR) - Bývalý juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič dnes pred haagskym tribunálom OSN spochybnil svedectvo amerického diplomata Williama Walkera, ktorého obvinil z podporovania kosovských rebelov a z účasti na škandále okolo nelegálneho predávania amerických zbraní Iránu z konca 80. rokov.
Walker, ktorý počas kosovskej krízy viedol Kosovskú verifikačnú misiu (KVM) Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), v utorkovej výpovedi vyjadril presvedčenie, že albánski civilisti zabití 15. januára 1999 v kosovskej dedine Račak boli zmasakrovaní a nie zastrelení v boji. Tiež dodal, že z viacerých stretnutí s Miloševičom z čias jeho vládnutia získal dojem, že obžalovaný mal srbské a juhoslovanské bezpečnostné sily pod kontrolou. KVM mala v Kosove monitorovať dodržiavanie prímeria medzi jednotkami Belehradu a Kosovskou oslobodzovacou armádou (UCK), ktoré v októbri 1998 dojednal americký emisár Richard Holbrooke.
Miloševič na dnešnom krížovom výsluchu Walkera zopakoval tvrdenie, že obete, ktoré šéf KVM pri návšteve Račaku 16. januára 1999 videl, boli zabité počas bojov medzi UCK a vládnymi silami. Exprezident odmietol tvrdenia, že zabití boli popravení. Dodal, že členovia UCK telá obetí zhromaždili na kopci pri dedine tak, aby to vyvolalo dojem masakry.
Podľa Miloševiča verifikátori OBSE boli verbovaní americkou Ústrednou spravodajskou službou (CIA). Walker uviedol, že jeho hlavným cieľom v Kosove bolo "upokojiť ľudí a nie vyprovokovať ďalšie násilnosti".
Obžalovaný predložil viacero fotografií, ktoré mali jeho verziu udalostí potvrdiť. "Hovoríte o kalužiach krvi a na zemi nie je vôbec žiadna krv," povedal Walkerovi. "Vidíte krv na tejto fotografii?"
"Nie, na tejto fotografii nie," odpovedal Walker. "Videl som krv na zemi. Videl som krv na ranách. Boli to hrozné pohľady a bolo tam veľa krvi. Som absolútne presvedčený, že tí ľudia zomreli tam, kde som ich videl. Žiadne z tých tiel nebolo prinesené z iného miesta," dodal.
Miloševič tiež ukázal dve fotografie jednej obete. Na jednom obrázku vidieť fľak krvi na kameni pri hlave zabitého, na druhom krv chýbala. Podľa Miloševiča fotografia, na ktorej krv chýba, dokazuje, že scéna bola zaranžovaná. Walker absenciu krvi zdôvodnil tým, že fotografie boli urobené z rôznych uhlov.
Udalosti v Račaku, kde zahynulo asi 45 kosovských Albáncov, sú všeobecne považované za katalyzátor rozhodnutia západných vlád spustiť vojenskú akciu proti Juhoslávii. Nálety NATO sa začali o dva mesiace neskôr, 24. marca.
Belehrad pred troma rokmi tvrdil, že srbská polícia do Račaku vstúpila, aby zasiahla proti členom UCK po tom, čo v oblasti došlo k zabitiu policajta. Policajti sa z Račaku stiahli 15. januára popoludní. Predtým, ako do dediny nasledujúci deň prišli predstavitelia OBSE, UCK telá obetí obliekla do civilných šiat a naaranžovala ich tak, aby to vyzeralo ako masakra, tvrdili belehradskí predstavitelia.
Walker Miloševičovu verziu udalostí označil za "grotesknú".
Pred pôsobením v OBSE Walker v rokoch 1985-88 pracoval na ministerstve zahraničných vecí, kde sa zaoberal Strednou Amerikou. Neskôr, v rokoch 1988-92 vykonával funkciu veľvyslanca v Salvádore. V tom čase sa americká vláda zaplietla do škandálu okolo financovania regionálnych protikomunistických bojovníkov, tzv. Contras. Finančné prostriedky sa získavali z tajných predajov zbraní Iránu.
V snahe o zdiskreditovanie Walkera Miloševič poukázal na zapojenie diplomata do škandálu Irán-Contras. "V Kosove ste podporovali iný druh Contras - Kosovskú oslobodzovaciu armádu," vyhlásil obžalovaný, ktorý zároveň naznačil, že Walker bol zapletený do vrážd jezuitských kňazov a mníšok v Salvádore.
Walker svoju účasť na afére poprel. Uviedol, že povstaleckým silám v Salvádore len poskytoval humanitárnu pomoc s tým, že pri týchto akciách bola využívaná rovnaká letecká základňa, ktorá americkým úradom slúžila ako kanál pre dodávky zakázaných zbraní pre Contras.
Miloševič sa posťažoval, že súdna komora obmedzila jeho krížový výsluch Walkera na tri hodiny, kým Walkerovi podriadení v Kosove - generáli John Drewienkiewicz a Michel Maisonneuve - mali na výpoveď po dvoch dňoch.