Agentúrnu správu sme doplnili o autorský článok denníka SME
TUCSON, BRATISLAVA. Prvýkrát sa má pred súd postaviť už v pondelok večer. Len dva dni po svojom čine, pre ktorý dnes po celých Spojených štátov vejú zástavy na pol žrde a držala sa minúta ticha.
Jareda Loughnera (22) ktorý v arizonskom meste Tucson strelil kongresmanku Gabrielle Giffordsovú do hlavy a zabil ďalších šesť ľudí, obvinili z piatich bodov: z pokusu o atentát na člena Kongresu, z vraždy dvoch zástupcov federálnej vlády (zastrelil federálneho sudcu a člena Giffordsovej štábu) a z pokusu o vraždu dvoch ľudí. Ďalšie obvinenia by mali nasledovať.
Útok plánoval Postrelná Giffordsová, ktorá prežila čistý priestrel mozgu, aj v pondelok naďalej zostávala v kritickom stave, aj keď jej lekári povedali, že po operácii reaguje dobre.
V prípade uznania viny by podľa amerických médií mohol Loughnerovi hroziť trest smrti. Podľa právneho analytika Fox News Andrewa Napolitana ho pravdepodobne budú súdiť podľa federálnych zákonov, pretože útok zasiahol kongresmanku aj sudcu.
Podľa zverejnených informácií to vyzerá, že útočník nekonal v amoku ani v skrate, ale svoj čin zavraždiť demokratickú političku dlhodobo plánoval. V dome jeho rodičov v Tuscone, kde býval, našli napríklad obálku s nápisom „Môj atentát“ a „Naplánoval som vopred“.
Dopísané tam bolo aj priezvisko kongresmanky, ktorá štyri roky zastupovala tento obvod vo federálnej snemovni.
Zbraň mal legálne V tom istom trezore mal tiež Loughner odložený list, ktorý mu poslala Giffordsová v roku 2007. Ďakovala mu v ňom za účasť na jej mítingu.
Vyšetrovatelia medzitým dementovali informácie, že strelec mal komplica. Vyzerá to tak, že Loughner konal sám, podozrivý muž z priemyselnej kamery na mieste činu bol iba taxikár, ktorý ho viezol.
Poloautomatickú pištoľ Glock kalibru deväť milimetrov získal Loughner legálne. Podľa riaditeľa FBI Roberta Muellera, ktorý prišiel na miesto činu, ju kúpil v Tucsone minulý november.
Úrady odmietli komentovať Loughnerove motívy či duševný stav. Podľa jeho susedov 22-ročný muž sa vyhýbal spoločnosti a často ho bolo možné vidieť, ako venčí svojho psa, pričom takmer vždy mal oblečenú bundu s kapucňou a počúval mp3 prehrávač.
Loughnerovi priatelia a bývalí spolužiaci ho aj na základe príspevkov v internetových diskusiách vykreslili ako "spoločenského vyvrheľa s takmer nepochopiteľnými názormi s náznakmi nedôverčivosti a paranoje".
Zle sa správal už na škole
Loughnerove správanie začalo znepokojovať aj predstaviteľov školy Pima Community College (PCC), ktorú neskorší atentátnik začal navštevovať v roku 2005. Ako škola informovala vo svojom vyhlásení, medzi februárom a septembrom 2010 prišiel Loughner "päťkrát do styku s políciou školy pre vyrušovanie v triede a v knižnici".
V septembri ho podmienečne prepustili po tom, ako školská polícia na internetovom portáli YouTube objavila video, v ktorom nespokojný študent vyhlasoval, že činnosť jeho školy je podľa ústavy USA protizákonná.
Zo školy odišiel po mesiaci sám, pričom vedenie školy mu oznámilo, že vrátiť sa môže iba vtedy, ak, okrem iných vecí, psychiater potvrdí, že nepredstavuje nijaké nebezpečenstvo, uviedli predstavitelia školy. Polícia informovala, že útočník si v novembri zohnal pištoľ značky Glock, ktorú použil pri útoku na kongresmanku.
Nemenovaný zdroj z prostredia vyšetrovania oznámil, že miestne úrady prešetrujú možné Loughnerove prepojenie s organizáciou, ktorá je na internete známa svojou rasistickou a protiprisťahovaleckou rétorikou.
Jej predstavitelia však uviedli, že Loughner sa nikdy nezapísal na zoznam odberateľov ich časopisu a ich internetovú stránku nikdy nenavštívil.
Giffordsovej hrozia opuchy aj krvácanie
Aj keď sa kongresmanka na chvíľu prebrala a reagovala stlačením ruky, vyhrané nemá.
TUCSON, BRATISLAVA. Tak dobre, ako sa len môže mať človek po tom, čo mu mozgom prejde guľka. Takto opísali v nedeľu lekári stav kongresmanky Giffordsovej po atentáte.
Strela útočníka zasiahla političku do ľavej zadnej časti hlavy a vyšla z ľavej prednej časti lebky. Poranila centrum reči.
Lekári počas operácie zastavili krvácanie a vybrali časti kosti a guľky z mozgu. Aby sa lepšie zotavovala, museli kongresmanke vybrať polovicu lebky. Pomohlo jej, že ju operovali už 38 minút po zásahu.
Povzbudzujúce je, že dokázala aj po útoku reagovať stlačením ruky. Po operácii sa nakrátko aj prebrala, reagovala stlačením prstov, no hovoriť nemohla.
Vyhrané však ešte nemá. Ako pripomína pre televíziu CBS jej hlavný neurochirurg, jej stav by mohli zhoršiť „opuch mozgu, krvácanie a infekcia“.
Tomáš Vasilko
Strelca premohli štyria hrdinovia
Bez odvahy ľudí, ktorí zneškodnili atentátnika, by v sobotu v Arizone zahynulo viac osôb.
TUCSON, BRATISLAVA. Nebyť ich, počet obetí masakry by bol zrejme vyšší. Štyria ľudia, ktorí v sobotu boli na parkovisku, dokázali zastaviť vraha pred tým, ako postrieľal viac osôb.
Väčšina prítomných ležala na zemi, mnohí postrelení, niektorí už mŕtvi, keď strelec Jared Loughner vystrieľal všetkých 31 nábojov v zásobníku pištole. Išiel práve nasadiť druhý, keď sa podľa New York Times stala jediná šťastná vec v tom dopoludní – zásobník sa nepodarilo nasadiť.
Vyslúžilý plukovník americkej armády Bill Badger (74) bol od útočníka asi desať metrov. Šancu na zastavenie strelca zacítil, keď mu jeden z ďalších prítomných hodil do chrbta stoličku. „Chytil som mu ľavú ruku a zvalil som ho na zem. Za pravú ruku ho chytil druhý muž,“ povedal podľa portálu Newswatch 16.
Patricia Maischová (61) ležala na zemi, keď útočník strelil do ženy vedľa nej. Hovorí, že mala byť ďalšia na rade. Keď videla, že dvaja muži sa vrhli na 22ročného mladíka, rýchlo sa snažila zobrať zásobník zo zeme. Pomôcť im prišiel ešte jeden muž. „Proste som reagovala. Nemala som čas rozmýšľať, čo robím,“ povedala Maischová pre denník New York Post.
Všetci štyria však označenie hrdinovia odmietajú. Hovoria, že rovnako by sa zachoval každý.
Tomáš Vasilko