Dnešok je najnovšou drámou v štáte, ktorý už celé týždne nivočia husté lejaky a rieky vylievajúce sa z korýt. Od konca novembra zahynulo následkom záplav desať ľudí.
BRISBANE. Najmenej štyri ľudské životy si dnes vyžiadali náhle prudké záplavy, ktoré postihli severovýchodnú časť Austrálie. Existujú však obavy, že skutočný počet obetí môže byť oveľa vyšší.
Zatiaľ sú potvrdené štyri obete, z toho dve deti, miestne médiá však informovali až o siedmich mŕtvych. Vytrvalé dažde stále zhoršujú situáciu v regióne, ktorý zápasí s najhoršími záplavami za posledné desaťročia.
Rozbúrený prúd kalnej, zabahnenej vody zatopil mesto Toowoomba, západne od metropoly štátu Queensland, Brisbane. Prúd záplavovej vody zabil v meste chodkyňu. Videozáznam zachytil muža, ako sa drží stromu a dolu ulicou sa valí voda, vytláča autá z cesty, vŕši jedno na druhé a potom vymrští dodávku do stromov.
"Máme mnoho telefonátov žiadajúcich o okamžitú pomoc ľuďom uviaznutým vo vozidlách, zachyteným na stromoch, bojujúcim s vodným živlom," uviedol predstaviteľ polície štátu Queensland. "Nič nás nevarovalo pred takouto udalosťou," dodal.
Záplavy postihli státisíce ľudí
Dnešok je najnovšou drámou v štáte, ktorý už celé týždne nivočia husté lejaky a rieky vylievajúce sa z korýt. Od konca novembra zahynulo následkom záplav desať ľudí a približne 200.000 obyvateľov je nimi postihnutých.
Cesty a železničné trate sú poškodené, uhoľný priemysel Queenslandu s významným exportom v podstate nefunguje, ranče s dobytkom a farmy v obrovskej časti štátu sú takisto vyradené z prevádzky.
Obrovské záplavy majú ďalší ničivý vplyv: ženú jedovatý, pesticídmi zamorený kal z fariem a miest na Veľký bariérový útes.
Nánosy kaly môžu ohroziť krehké koraly a morský život v tomto najväčšom živom organizme na svete, varovali ochrancovia životného prostredia. Veľký koralový útes sa rozkladá pozdĺž pobrežia severovýchodnej Austrálie a má 345.000 kilometrov štvorcových.
Bahno ohrozuje koraly
Prúdy záplavovej vody z rozliatych riek Fitzroy a Burnett v štáte Queensland zakalili bahnom vody okolo útesu až po ostrovy Keppel Island Group, ležiace približne 40 kilometrov od pobrežia, pri južnom cípe Veľkého koralového útesu. Ten je zahrnutý v zozname Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
"Toxické znečisťujúce látky zo zaplavených fariem a miest na pobreží Queenslandu budú mať katastrofálny účinok na koraly Veľkého koralového útesu a zrejme budú mať aj závažný dopad na dugongy (vodné cicavce), morské korytnačky a ďalší morský život," uviedol vo vyhlásení Svetový fond na ochranu prírody (WWF).