O političke, na ktorú spáchali v sobotu atentát, sa hovorí ako vychádzajúcej hviezde Demokratickej strany. Niektoré jej názory sú skôr republikánske.
WASHINGTON. Ťažko povedať, na čo myslela Gabrielle Giffordsová, keď sa počas polnočnej omše pred pár týždňami modlila vo vatikánskom chráme. Možno na to, ako sa bude vyvíjať jej politická kariéra – už dlhšie sa o nej hovorí ako o vychádzajúcej hviezde amerických demokratov. Možno sa prihovárala za svojho manžela, ktorého v apríli čaká ako astronauta štvrtá cesta do vesmíru.
Ak Boha prosila o ochrannú ruku, prianie sa jej splnilo zrejme i nad jej vlastné očakávania. Štyridsaťročná členka Snemovne reprezentantov Gabrielle Giffordsová útok atentátnika, ktorý ju v sobotu postrelil do hlavy, prežila. V nemocnici sa už na krátko prebrala, podľa lekárov reagovala aj na podnety. Nemohla však hovoriť, lebo bolo poškodené centrum reči v mozgu. Neskôr ju uviedli do umelého spánku.
Podporuje právo na zbraň
Fanúšička skupiny U2 a nadšená motorkárka patrí medzi umiernených členov Demokratickej strany. Okrem iného napríklad obhajuje právo na držbu zbraní – sama jednu vlastní.
Gabrielle Giffordsová
Od roku 2000 do roku 2005 slúžila v domácom Kongrese v Arizone.
V roku 2007 sa dostala do federálnej Snemovne reprezentantov ako prvá židovka z jej štátu.
Post obhájila dvakrát.
Podporovala napríklad Obamovu reformu zdravotníctva. V otázkach prisťahovalcov či držbe zbraní má skôr konzervatívne názory.
Jej manžel je astronaut, lieta na raketopláne Discovery.
Do Snemovne reprezentantov bola prvýkrát zvolená v roku 2006. Minulý rok v novembri svoj mandát po tretí raz obhájila.
Historicky prvá židovská kongresmanka za Arizonu je členkou konzervatívnej frakcie v Demokratickej strane. Obhajuje Obamovu zdravotnú reformu.
Práve pre podporu spornej reformy Giffordsová minulý rok na jar čelila niekoľkým vyhrážkam. V marci, len pár hodín po tom, čo Snemovňa schválila zákony meniace zdravotný systém, neznámi útočníci vyrazili okná na jej kancelárii v Tucsone.
Gabby, ako ju mnohí oslovujú, zastáva tvrdý postoj k ochrane hraníc, podporuje komplexnú reformu imigračnej politiky. Jej obvod delí od Mexika 114 míľ dlhá hranica.
Tvrdo proti pašerákom
Po vražde arizonského farmára v marci minulého roku vyzývala Obamu, aby k hraniciam poslal Národnú gardu, aby zabránila pašeráctvu drog a prevádzačstvu.
„Krásna, bystrá, pracovitá, vyrovnaná. A smeje sa mojim vtipom.“ Takto opísal poslankyňu jej manžel Mark Kelly, ktorý predtým, než sa stal astronautom a do vesmíru letel na raketopláne Discovery, mal za sebou 39 bojových operácií v prvej vojne v zálive.
Gabrielle Giffordsová sa rada stretávala so svojimi voličmi. Stretnutie s jedným z „obyčajných ľudí“ sa však v sobotu skončilo tragicky.
Je to dielo rozhádanej politiky?
Politická diskusia v krajine je agresívna, čo podľa niektorých mohlo viesť k útoku.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Aj keď motív útočníka ešte včera zostával neznámy, americké médiá začali diskutovať, či k nemu neprispela aj súčasná politická klíma v Spojených štátoch. Krajina je od nástupu prezidenta Baracka Obamu polarizovaná, ľavicové aj pravicové tábory na seba útočia viac ako v minulosti.
Polarizovaná krajina
Túto rozdelenosť vidieť aj v Kongrese, kde máloktorú iniciatívu podporujú obe strany, čo v krajine nebývalo zvykom. Voči politike Baracka Obamu protestujú pravicoví aktivisti najmä z hnutia Tea Party, ktorí ho nazývajú socialistom.
Rovnako odmietali aj politiku postrelenej kongresmanky, ktorá napríklad podporila prezidentovu zdravotnícku reformu. Jej kanceláriu vtedy po hlasovaní napadli vandali. „Rétorika sa výrazne zostrila. Nielen telefonáty, emaily či ohovárania,“ povedala Giffordsová minulý rok pre MSNBC.
Sarah Palinová, konzervatívna politička, mala Giffordsovú na svojej mape politikov, ktorých treba poraziť a ktorých nešťastne označila terčíkom ako na hľadáčiku pušky. Keď sa jej otca Giffordsovej pýtali, či mala nepriateľov, pre New York Post odpovedal stručne: Áno, celú Tea Party.
Ľavičiari obviňujú Tea Party
Aj preto podľa niektorých ľavicových aktivistov majú podiel na atentáte aj pravicové hnutia. Tí to odmietajú s tým, že motívy vôbec nie sú známe a že nikdy nevyzývali na násilie. „Ešte sme ani nevedeli, aký je stav kongresmanky, a vojna sa už začala. Ľudia z radikálnej ľavice už za to vinia ľudí z Tea Party,“ povedal pre Washington Post Judson Phillips, zakladateľ Tea Party Nation. Reakcie oboch strán po útoku však len potvrdili polarizáciu krajiny.
Tomáš Vasilko
Smrťou sa vyhrážajú mnohým politikom
V minulom roku dostalo výhražné listy viacero amerických politikov. K činu sa až doteraz neodhodlal nik.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Mnohí americkí politici sa v poslednom čase okrem kritiky médií, musia vyrovnať aj s hrozbami smrťou. Zákonodarcovia čelili v priebehu roka 2010 hrozbám v podobe výhražných telefonátov, emailov alebo listov. Mnohé z prípadov sa skončili pred súdom. K činu sa až doteraz nikto neodhodlal.
Jedným z vyriešených prípadov bolo aj vyhrážanie sa smrťou republikánovi Ericovi Cantorovi. Federálny súd nakoniec podozrivého muža uznal za vinného v dvoch prípadoch a vo februári minulého roka ho poslal do väzenia.
Výhražné a obťažujúce telefonáty prinútili bývalú hovorkyňu Snemovne Nancy Pelosiovú zalarmovať políciu. Neznámy muž ju svojím hlasom v telefóne vyľakal aj počas debaty o zdravotnej reforme v Senáte, ktorá prebiehala minulý rok v apríli. Podľa hovorkyne jej vtedy dával nemravné návrhy. Za telefonáty, ktorých bolo podľa vyšetrovateľov minimálne 48, súd vymeral mužovi 21 mesiacov väzenia.
Vyhrážanie neobišlo ani demokratku Patty Murrayovú. Tej hrozili smrťou, pretože svojím hlasovaním vrátila zdravotnú reformu späť do Senátu. Na pracovný email dostávala pravidelne výhražné hlasové správy. Z činu nakoniec obvinili muža na rok väzenia.
„Nie je nezvyčajné pre politikov dostávať hrozby. Čoskoro nenájdeme žiadnu osobu, ktorá by bola ochotná zastávať verejnú funkciu,“ povedal podľa New York Times šerif vyšetrujúci streľbu v Tucsone.
Denisa Ballová