DŽUBA. PŽeny v Južnom Sudáne dnes vyspevovali a muži chodili zahalení vo vlajkách. Vyjadrovali tak radosť, že sa začalo ich vytúžené, sedemdňové referendum o nezávislosti od severnej časti krajiny.
Výsledkom ľudového hlasovania bude pravdepodobne vznik najnovšieho štátu na svete, približne päť rokov po skončení brutálnej občianskej vojny.
Prevažne kresťanský juh sa podľa všeobecného očakávania odtrhne od moslimského severu a najväčšia krajina Afriky sa rozdelí na dva štáty. Predbežné výsledky referenda budú známe 1. februára, konečné výsledky sa očakávajú 14. februára.
Registrovaných je približne 3,9 milióna voličov. Za odtrhnutie musí v referende hlasovať jednoduchá väčšina, ale odovzdaných platných hlasov musí byť 60 percent. Volebné miestnosti za zatvoria budúcu sobotu 15. januára. Na priebeh referenda dohliada vyše 4000 miestnych a zahraničných pozorovateľov.
Úplnú nezávislosť však nevyhlásia skôr ako 9. júla, keď vyprší mierová dohoda z roku 2005 medzi severom a juhom a musí ju nahradiť nová.
Sever odtrhnutiu brániť nebude
Prezident Sudánu Umar al-Bašír, ktorý je obvinený z genocídy a vojnových zločinov v sudánskom regióne Darfúr, prisľúbil, že umožní odtrhnutie juhu, bohatého na ropu. Jeho vláda sa pritom v minulosti celé roky pokúšala zmariť konanie referenda, ktoré teraz prebieha pod prísnym dohľadom medzinárodného spoločenstva.
Obe časti Sudánu sú však ekonomicky prepletené a taká je aj ich budúcnosť: väčšina sudánskej ropy sa nachádza na juhu, ale ropovody k moru vedú cez sever.
Dnešný začiatok referenda bol dňom radosti najmä pre tých, čo museli znášať roky bojov. Vojnový konflikt medzi oboma stranami trval 22 rokov a vyžiadal si okolo dvoch miliónov obetí, štyri milióny osôb vyhnal z domovov. Vypukol začiatkom 80. rokov a bol najdlhšie trvajúcim občianskym konfliktom v Afrike. V roku 2005 ho ukončila mierová dohoda, ktorá priniesla Juhosudáncom prísľub, že v referende budú môcť rozhodnúť o svojej nezávislosti.
Juh sa pravdepodobne odtrhne
"Toto je historická chvíľa, na ktorú ľud južného Sudánu čakal," vyhlásil juhosudánsky prezident Salva Kiir, keď so slzami v očiach hádzal svoj hlas do urny pred jasajúcim davom ľudí. Medzi nimi bol aj hollywoodsky herec George Clooney, aktivista v juhosudánskom referende. Pozorovateľom historickej udalosti je takisto bývalý prezident USA Jimmy Carter a podľa jeho slov prebieha hlasovanie zatiaľ pokojne.
Kiir pripomenul dva milióny obetí vojny a vzdal úctu vodcovi povstania za nezávislosť Johnovi Garangovi, ktorý zomrel pri leteckej havárii krátko po podpísaní mierovej dohody. "Som si istý, že nezomrel zbytočne," vyhlásil. Vtedy ženy začali spievať a skandovať.
Účasť voličov je v prvý zo siedmich dní referenda obrovská aj v Džube, hlavnom meste Južného Sudánu. "Dnes si určíme našu budúcnosť. Čoskoro sa oslobodíme od arabskej nadvlády," povedal 27-ročný volič.
Južania, ktorí sa väčšinou označujú za Afričanov, sa dlho stavali na odpor, pretože boli nespokojní so zanedbávaním vývoja v ich južnej časti krajiny. Obviňovali vládu na severe štátu, v ktorej dominovali Arabi, že príjmy z ropy berie bez toho, aby investovala na juhu. Podľa amerického exprezidenta Cartera však po referende príde vytriezvenie z opojenia ľudí, lebo nie všetky ich očakávania sa splnia.