Belehrad 12. júna (TASR) - Demokratická strana Srbska (DSS) juhoslovanského prezidenta Vojislava Koštunicu dnes vystúpila zo srbského parlamentu. Jej krok je reakciou na rozhodnutie, ktorým zákonodarný zbor zbavil mandátov 21 z celkového počtu 45 poslancov DSS.
Ako zdôraznil predstaviteľ DSS Dragan Maršičanin, strana neodišla len z jedného zasadania parlamentu, ale už sa na pôdu tohto orgánu nevráti. Odobratie poslaneckých mandátov označil Maršičanin za "nelegálne" a zdôraznil, že DSS odteraz považuje srbský parlament za "zhromaždenie, ktoré nemá žiadnu legitimitu".
Administratívny výbor srbského parlamentu na čele s koaličnou Demokratickou opozíciou Srbska (DOS) v utorok neskoro večer rozhodol o odobratí poslaneckých mandátov 21 "nedisciplinovaným" zástupcom DSS kvôli častej absencii na zasadaniach zákonodarného zboru. Ich neúčasť podľa výboru brzdila legislatívny proces a znemožňovala prijímanie kľúčových reforiem v krajine. Výbor, zložený prevažne z členov DOS, nahradil 21 vylúčených poslancov DSS trinástimi vlastnými.
DOS si na svojom nočnom zasadaní zároveň vynútila aj rezignáciu 13 poslancov opozície. Hoci DSS je jednou z 18 členských strán koalície DOS, v priebehu posledného roka sa od svojich partnerov odcudzila a minulý týždeň vytvorila v Srbsku tieňový kabinet.
Uprostred narastajúcich rozdielov medzi prezidentom Koštunicom a srbským premiérom Zoranom Djindjičom si DSS vytvorila svoju vlastnú parlamentnú frakciu a vystúpila z vládneho kabinetu i všetkých hlavných výkonných orgánov. Napriek vymenovaniu vlastného tieňového kabinetu však DSS zatiaľ odmieta formálne vystúpiť z koalície DOS.