Muž po útoku na kongresmanku pokračoval v náhodnej streľbe a okrem Giffordsovej postrelil aj ďalších, približne sedemnásť ľudí.
WASHINGTON. Členka americkej Snemovne reprezentantov Gabrielle Giffordsová, ktorú v sobotu postrelil 22-ročný muž, keď sa prihovárala svojim stúpencom v arizonskom Tucsone, sa na krátku dobu prebrala z bezvedomia.
Pre noviny Politico to v sobotu večer uviedol zdroj blízky jej rodine. Demokratická kongresmanka spoznala svojho manžela, astronauta Marka Kellyho.
Útočníkom bol 22-ročný Jared Loughner, ktorý členku Snemovne reprezentantov postrelil z bezprostrednej vzdialenosti do hlavy a následne začal páliť do davu. Incident sa odohral počas Giffordsovej príhovoru k jej politickým sympatizantom v arizonskom meste Tucson.
Pri útoku zahynulo šesť ľudí a približne trinásť ďalších utrpelo zranenia. Medzi obeťami je aj 9-ročné dievčatko a sudca John Roll.
Doktor Peter Rhee z Univerzitnej nemocnice v Tuscone po operácii uviedol, že kongresmanka je vo vážnom stave, ale tím lekárov je optimistický.
"Neurochirurgovia dokončili operáciu a môžem vám povedať, že momentálne som veľmi optimistický, ak ide o jej zotavenie... (kongresmanka) reaguje na podnety," povedal. Podľa neho išlo o "čistý priestrel", pričom guľka z automatickej zbrane "prešla cez mozog". Vzdialenosť medzi útočníkom a kongresmankou bola v tej chvíli približne 1,2 metra.
Útočníka chytili
Útočník sa po čine pokúsil o útek, ale zastavil ho človek z davu. Podľa informácií odvysielaných televíznou stanicou CNN sa polícii podarilo Loughnera zadržať. Podľa miestneho šerifa sa zdá byť príčetný, ale nestabilný. Miestne policajné zložky preverujú aj možnosť, že útočník mal na mieste činu komplica.
FBI preveruje možnú spojitosť medzi sobotným útokom a nesúvislými videoblogmi, ktoré sa objavili na stránke YouTube. V nich sa osoba, ktorá sa označuje ako Jared Lee Loughner, sťažuje na vládnu kontrolu, vlastizradné zákony, nevzdelaných rojkov a americkú menu.
"Vláda kontroluje naše myšlienky a vymýva ľuďom mozgy, lebo vládne nad gramatikou," tvrdí autor videa, ktoré obsahuje iba hudbu a biely text na čiernom pozadí. "Nie! Nebudem platiť dlhy menou, ktorá nie je krytá zlatom a striebrom. Nie, nebudem veriť v Boha."
Výpovede nevytvárajú súvislú politickú ideológiu, tvrdí vyšetrovateľ Mark Potok, ktorý sa špecializuje na pátranie po násilných extrémistoch. Loughner nebol uvedený v jeho databáze radikálov a extrémistických skupín.
Na webe o sebe Loughner odhalil, že jeho najobľúbenejšími knihami sú Hitlerov Mein Kampf, Marxov Komunistický manifest a Prelet nad kukučím hniezdom od Kena Keseyho. "Mojou najobľúbenejšou činnosťou je vedomé snenie," píše mladý útočník.
Obama útoky odsúdil
Americký prezident Barack Obama nazval streľbu "nezmyselným a hrozným činom, ktorý nemá miesto v slobodnej spoločnosti". Motív útoku zatiaľ nie je známy ani Bielemu domu. "Zatiaľ nevieme, čo vyprovokovalo tento príšerný čin," povedal Obama, ktorý nariadil, že na vyšetrovanie bude dohliadať americká FBI.
Útok v Tuscone odsúdil nový predseda Snemovne reprezentantov John Boehner aj jeho predchodkyňa Nancy Pelosiová.
Členka Demokratickej strany Giffordsová (40) je vydatá za amerického astronauta Marka Kellyho. Do úradu nastúpila v januári 2007 a dôraz kládla na otázky prisťahovalectva, výskumu kmeňových buniek a alternatívnych zdrojov energií.
V reakcii na útok na Giffordsovú stiahla republikánka Sarah Palinová svoju webovú stránku, ktorá používala motív mieridiel na zameriavanie oponentov. Goffordsová bola jedným z cieľov.
Giffordsová pred útokom čelila vyhrážkam kvôli svojej podpore Obamovej reformy. Jej kanceláriu v Tucsone napadli vandali, keď zákon v marci prešiel Kongresom. Nie je známe, či bol autorom niektorých vyhrážok aj Loughner. V sobotu tiež polícia musela evakuovať Giffordsovej kanceláriu kvôli hláseniu o podozrivej zásielke.
Giffordová v rozhovore tvrdí, že kampaň Sarah Palinovej môže spôsobiť agresiu
Mladý strelec nenávidí politikov
Útočník Jared Loughner sa v minulosti vyhrážal smrťou. Nešlo o kongresmanku.
TUCSON, BRATISLAVA. K jeho obľúbenej literatúre patrí Starec a more. Ale aj Hitlerov Mein Kampf či Marxov komunistický Manifest.
Jareda Loughnera (na snímke TASR/AP), ktorý v Tuscone v sobotu zastrelil šiestich ľudí a kriticky postrelil aj americkú kongresmanku, označil miestny šerif za nestabilného, ale nie „blázna“. Podľa neho má za sebou už styky s políciou, keď sa v minulosti vyhrážal smrťou. Šerif nespresnil komu, nebola to však postrelená kongresmanka.
Ľudia, čo ho poznali, hovoria, že bol skôr samotár a ťažko sa zaraďoval do spoločnosti. Býval v Tuscone u rodičov. Aj za názory, že vysoká škola, ktorú navštevoval, ide proti americkej ústave, musel minulú jeseň ukončiť štúdiá. Neúspešne sa tiež hlásil do armády.
Nezdá sa, že by mal vyhradený politický názor, skôr sa dá povedať, že nenávidel všetkých politikov. Na videách, ktorých autorstvo ešte polícia skúma, muž s menom Loughner hovorí, že nemôže dôverovať vláde, lebo kontroluje mysle ľudí“.
„Bol radikálny voči obom politickým stranám. Pre mňa vyzeral ako človek, ktorý nenávidí, každého, kto má moc,“ povedal pre New York Times jeden priateľ.
Tomáš Vasilko
Webstránka americkej stanice NPR pokrýva vývoj minútu po minúte. (automatický preklad cez službu Google translate)