PRAHA. V sobotu vo veku 73 rokov zomrel po dlhej chorobe bývalý minister zahraničia a podpredseda ponovembrovej československej vlády Jiří Dienstbier. V súčasnosti pôsobil v Česku ako senátor. Správu priniesol český spravodajský server idnes.cz.
Signatár Charty 77 Dienstbier sa do dejín zapísal predovšetkým ako prvý československý minister zahraničných vecí po novembri 1989, za ktorého pôsobenia sa rúcala železná opona a krajinu opúšťali sovietske vojská.
"Bol to jeden z málo ľudí v politike, ktorého som mal naozaj veľmi rád. Bol to môj priateľ, čestný a múdry človek. Je to hrozná strata." povedal pre idnes.cz český minister zahraničia a šéf strany TOP 09 Karel Schwarzenberg. Dodal, že Dienstbier patril po roku 1989 medzi najvýraznejšie osobnosti politiky.
"Jiří Dienstbierbol jednou z kľúčových postáv Novembra. Rešpektoval som ho aj napriek rozdielnosti mnohých názorov. Naša politická scéna bude bez neho menej farebná. Patril ku generácii gentlemanov," reagoval na smrť Dienstbiera prezident Vaclav Klaus.
Exprezident Václav Havel zas spomína na dobu, ktorú s Dienstbierom a Václavom Bendou strávil vo väzení. "Umrel mi dávny kamarát, s ktorým som veľa prežil," povedal Havel.
Na správu o smrti Dienstbiera zareagovali delegáti zjazdu ČSSD minútou ticha. "Skutočne nás to zasiahlo, je to pre nás obrovská strata aj z osobného, aj z politického hľadiska, povedala pre server lidovky.cz senátorka Alena Gajdúšková (ČSSD). S Dienstbierom stratila ČSSD aj absolútnu väčšinu v českom Senáte.
Politickú štafetu od otca prevzal jeho syn Jiří Dienstbier mladší. Ten je členom pražského zastupiteľstva za ČSSD. V pražskej ČSSD je však vo faktickej opozícii, pretože odmietol väčšinový prúd a odmietol podporiť koalíciu ČSSD s ODS na pražskej radnici.
Viac o Jiřím Dienstbierovi v nájdete v spravodajstve idnes.cz a lidovky.cz
Kto bol Jiří Dienstbier
ponovembrový minister zahraničia a podpredseda československej vlády vyštudoval filozofickú fakultu Karlovej univerzity v šesťdesiatych rokoch pôsobil ako novinár a korešpondent Československého rozhlasu na Ďalekom východe, v Európe a USA. v roku 1970 ho vylúčili z KSČ a prepustili z rozhlasu za činnosť v šesťdesiatych rokoch patril medzi prvých signatárov Charty 77. Pôsobil aj ako jej hovorca bol väznený za činnosť vo Výbore na obranu nespravodlivo stíhaných vo väzení pracoval ako rezač kovov a balič kníh. Neskôr pracoval ako strážnik a kurič. pôsobil ako zvláštny spravodajca OSN pre ľudské práva v Juhoslávii, Bosne a Hercegovine a Chorvátsku idnes.cz, lidovky.cz, sme.sk
Dienstbier spomína na rok 1968
Na rokovaní v Milanom Čičom v roku 1989 - FOTO - TASR
Otváranie konzulátu USA v Bratislave - FOTO - TASR
Ako osobitný spravodajca OSN pre bývalú Juhosláviu na tlačovej konferencii v Ženeve - FOTO - TASR