Zatiaľ nie je známe, ako dlho sa Sadr zdrží v Iraku, ani to, či tam chce zostať nastálo.
NADŽAF. Protiamerický duchovný Muktada as-Sadr, ktorý viedol šiitské povstanie proti americkým silám v Iraku, kým odišiel vyše tromi rokmi do samozvaného exilu v Iráne, sa vrátil do Iraku a navštívil šiitské sväté mesto Nadžaf. Informovali o tom irackí predstavitelia.
Šiitský duchovný v Bagdade Mazan as-Sadi povedal, že 36-ročný Sadr prišiel navštíviť otcov hrob a svoj bývalý dom.
Sadr, ktorého hnutie bojovalo s americkými jednotkami invázii do Iraku v roku 2003, ušiel z Iraku niekedy v rokoch 2006-2007, keď bol naňho vydaný zatykač.
Jeho návrat umožnili minuloročné parlamentné voľby v Iraku, v ktorých jeho blok dosiahol významnú podporu a jeho vyjadrenie podpory premiérovi Núrímu al-Malíkímu.
Zatiaľ nie je známe, ako dlho sa Sadr zdrží v Iraku, ani to, či tam chce zostať nastálo. Jeho prítomnosť by určite viedla k výrazným posunom v politike Iraku, píše agentúra AP.
Návrat Sadra potvrdil aj pracovník kancelárie premiéra Málikího, ktorý si však neželal byť menovaný. Uviedol, že Sadr pricestoval lietadlom do Nadžafu dnes popoludní.
Pri jeho bývalom dome sa zhromaždili stovky as-Sadrových stúpencov a ďalší ho očakávali pri šiitskej svätyni.
As-Sadr nenavštívil verejne Irak od roku 2007. Opustil krajinu a žil v Iráne. Jeho milície nazývané Mahdího armáda tvorili hlavnú opozíciu amerických síl po spojeneckej invázii do Iraku v roku 2003 a as-Sadr sa opakovane vyjadroval proti pokračujúcej americkej vojenskej prítomnosti v Iraku. Jeho protiamerický postoj je základnom jeho ideológie.
Hoci po zdĺhavom, niekoľkomesačnom povolebnom vyjednávaní napokon podporil Málikího ako premiéra, urobil tak iba pod nátlakom Iránu, ktorý by chcel upevniť šiitskú kontrolu Iraku.
Stovky Sadrových stúpencov uvrhli do väzenia, jeden čas - v roku 2008 - bol aj na Sadra vydaný zatykač. Nepriateľstvo medzi Sadrom a Málikího vládou je veľmi hlboké a Sadrov návrat do Iraku predstavuje pre Málikího hrozbu, uviedla tlačová agentúra Associated Press.