SOUL. Severokórejská vláda, politické strany a ďalšie organizácie vydali vyhlásenie, v ktorom vyzývajú Južnú Kóreu na "skoré začatie rokovaní bez (vopred stanovených) podmienok". Oznámila to tlačová agentúra Associated Press.
Juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie však okamžite návrh odmietlo. "Nepovažujeme to za návrh na úprimný dialóg," uviedla hovorkyňa ministerstva s tým, že KĽDR sa najprv musí ospravedlniť za dva útoky a urobiť "úprimné" kroky k svojmu jadrovému odzbrojeniu.
Soul aj Pchjongjang nedávno naznačili možnosť začatí mierových rokovaní, napriek niekoľkotýždňovej bojovnej rétorike a vojenským cvičeniam oboch krajín.
Osobitný vyslanec prezidenta USA Baracka Obamu pre Severnú Kóreu Stephen Bosworth v Južnej Kórei povedal, že Washington a Soul pracujú na možnostiach ako ďalej jednať so Severnou Kóreou po tom, ako zaútočila v novembri na juhokórejský ostrov pri hraniciach.
Po stretnutí s vysokými juhokórejskými predstaviteľmi, vrátane ministra zahraničných vecí a hlavného poverenca pre severokórejské jadrové záležitosti, Bosworth na otázku, či Washington vyvíjal nátlak na Soul, odpovedal jednoducho: "Nikdy".
Južná Kórea a USA sa dohodli, že pozastavené medzinárodné rokovania o odzbrojení Severnej Kórey budú pokračovať iba ak Severná Kórea prejaví ochotu dosiahnuť pokrok v otázke jej vzdania sa jadrových programov.
Obidve strany sa tiež dohodli, že najskôr treba dosiahnuť pokrok vo vzťahoch medzi oboma kórejskými štátmi a až potom obnoviť šesťstranné jadrové rokovania, citovala agentúra Associated Press juhokórejskú tlač.
Zahraničné médiá nemali k rokovaniam prístup a juhokórejské ministerstvo zahraničných vecí správy tlače zatiaľ nepotvrdilo.
Bosworth pricestoval do Soulu v utorok v rámci cesty, ktorá ho zavedie aj do Číny a Japonska.
Zdroj: Associated Press